Wolne Lektury świętują Dzień Domeny Publicznej31 grudnia 2015 Koalicja Otwartej Edukacji Wolne Lektury Wydarzenia

Leon_Chwistek_Portret_Tytusa_Czyżewskiego_1920Dziś o północy wystrzelą korki szampanów, a tysiące dzieł przejdą do domeny publicznej. Wolne Lektury włączają się do świętowania.

Domena publiczna to wszystkie te utwory, które są dobrem wspólnym – bo każdy z nas może z nich korzystać bez ograniczeń. Domena publiczna jest fundamentem kultury – dzięki jej istnieniu kultura może się rozwijać bez kontroli, zezwoleń i kontraktów. Przechodzenie utworów do domeny publicznej pozwala także instytucjom zajmującym się ochroną i rozpowszechnianiem dziedzictwa kulturowego udostępnianie zdigitalizowanych zbiorów (czyli cyfrowych kopii dzieł sztuki, fotografii, materiałów archiwalnych, ilustracji, map etc.) bez obaw o naruszanie prawa autorskiego.

„Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”31 grudnia 2015 Cybernauci Edukacja cyfrowa Edukacja Medialna

safetyTo nowy projekt fundacji Nowoczesna Polska, realizowany w partnerstwie z Collegium Civitas, w okresie grudzień 2015-grudzień 2018. Projekt jest prowadzony w ramach programu „Bezpieczna+” Ministerstwa Edukacji Narodowej i finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej.

Nowi Trenerzy Edukacji Medialnej28 grudnia 2015 Edukacja cyfrowa Edukacja Medialna

EM_zrzutGrono trenerów i trenerek edukacji medialnej powiększa się! 21 osób, które wzięły udział w projekcie Trenerzy Edukacji Medialnej otrzymuje Certyfikat Trenera Edukacji Medialnej fundacji Nowoczesna Polska.

MILER – wyniki18 grudnia 2015 Edukacja Medialna Konkurs

pucharZnamy już wyniki konkursu MILER, ogłoszonego przez fundację Evens i fundację Nowoczesna Polska, na najlepszy materiał edukacyjny z zakresu edukacji medialnej i informacyjnej.

Decyzją internautów:

Nowe publikacje na Wolnych Lekturach16 grudnia 2015 Bez kategorii

Kolekcja literatury dla dzieci i młodzieży, kolekcja literatury kobiecej, biblioteczka filozoficzna i biblioteczka Boya to cztery kolekcje, w których zamieściliśmy nowe publikacje.

gomulicki-chalat kant-krytyka-czystego-rozumu orzeszkowa-list-do-kobiet-niemieckich-i-o-polsce-francuzom-strona-tytulowa proust-w-poszukiwaniu-straconego-czasu-sodoma-i-gomora

Kolejne wolnolekturowe publikacje zostały udostępnione15 grudnia 2015 Nowe publikacje Wolne Lektury

Na Wolnych Lekturach mamy już 25 kolekcji, które staramy się systematycznie uzupełniać. Dziś mogliśmy udostępnić nowe pozycje w następujących kolekcjach: literatura przygodowa, biblioteczka polonisty, kolekcja dla dzieci i młodzieży, korespondencja i publicystyka.

ariosto-orland-szalony domanska-ave-maria morawski-walka-o-jezyk-polski-w-czasach-odrodzenia verne-miasto-plywajace

Galeria Wolnych Lektur jeszcze większa15 grudnia 2015 Wolne Lektury

Nasza Galeria ponownie się powiększyła. Zapraszamy Was do obejrzenia nowych reprodukcji dzieł sztuki reprezentujących malarstwo polskie i obce, które udostępniliśmy. Wszystkie obrazy oznaczyliśmy motywami i tematami z literatury i historii sztuki. Poniżej prezentujemy pełną ich listę.

Nowe książki Kraszewskiego na Wolnych Lekturach14 grudnia 2015 Nowe publikacje Wolne Lektury

Józef Ignacy Kraszewski był autorem niezwykle płodnym. Największe osiągnięcia miał na polu powieści – w ciągu 57 lat napisał ich aż 232! Pisarz za swoje dokonania trafił do księgi rekordów Guinnessa jako autor największej liczby napisanych powieści.

kraszewski-dwie-krolowe kraszewski-historia-kolka-w-plocie kraszewski-infantka kraszewski-krol-chlopow-czasy-kazmirza-wielkiego

Nowy tydzień, nowa zbiórka14 grudnia 2015 Wolne Lektury

zwierzeta ludzie bogowiePo krótkiej przerwie rozpoczęliśmy dzisiaj nową zbiórkę. Ferdynand Ossendowski był polskim pisarzem, dziennikarzem, podróżnikiem, antykomunistą, nauczycielem akademickim, działaczem politycznym, naukowym i społecznym. Jego twórczość przechodzi od 1 stycznia do domeny publicznej – chcielibyśmy więc wydać publikację, która przyniosła mu światową sławę i została przetłumaczona na kilkanaście języków. Zwierzęta, ludzie, bogowie to książka, która opisuje ucieczkę autora z ogarniętej rewolucją Rosji i przeprawę przez tajgę i Mongolię.

Wydamy ją jeśli uda nam się uzbierać 1042,40 zł – pieniądze przeznaczymy na opracowanie redakcyjne i pokrycie kosztów administracyjnych i programistycznych. Czasu na to mamy więcej niż zwykle – zbiórka potrwa do 3 stycznia 2016 r.

Kolejne książki Elizy Orzeszkowej na Wolnych Lekturach11 grudnia 2015 Nowe publikacje Wolne Lektury

orzeszkowa-szara-dolaEliza Orzeszkowa (1841-1910) – polska pisarka pozytywistyczna, autorka wielu powieści, opowiadań i nowel. Dwukrotnie nominowana do Literackiej Nagrody Nobla (1904 i 1910). Miała ogromne szanse na otrzymanie tego wyróżnienia, „walczyła” o nie z samym Henrykiem Sienkiewiczem. Planowano nawet podzielić nagrodę między tych dwoje, jednak jury stwierdziło, iż nie byłoby to zgodne z wolą fundatora. Członkowie Komitetu Noblowskiego o jej twórczości wyrażali się z ogromnym uznaniem: O ile w tekstach Sienkiewicza bije szlachetne polskie serce, to w twórczości Elizy Orzeszkowej bije serce człowieka.