O sztuce prowadzenia sporów w wersji audio na Wolnych Lekturach26 lipca 2024 Audiobooki Wolne Lektury

Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów to krótka rozprawa Artura Schopenhauera, niemieckiego filozofa, która dzięki swojemu tematowi zdobyła sobie popularność również wśród czytelników nieinteresujących się filozofią. Tekst od dziś dostępny jest na Wolnych Lekturach również w wersji do słuchania. Czyta Wiktor Korzeniewski. Realizacja nagrania Studio Nagrań DORA.

„Opowiadania z mitologii Greków i Rzymian” na Wolnych Lekturach23 lipca 2024 Nowe publikacje Wolne Lektury

Wybrane mity greckie, w tym o powstaniu świata, Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie oraz o Orfeuszu i Eurydyce to lektura w szkole podstawowej. Opowiadania z mitologii greckiej i rzymskiej zebrane w tej książce napisane zostały z myślą o młodych czytelniczkach i czytelnikach, by wprowadzić je w fascynujący świat starożytnych bogów, bogiń, herosów i mitycznych stworzeń.

„Rozmowy przez telefon” Victorii Benedictsson – pierwsze polskie tłumaczenie dostępne na Wolnych Lekturach17 lipca 2024 Nowe publikacje Wolne Lektury

21 lipca 1888 w Kopenhadze zmarła Victoria Benedictsson, szwedzka pisarka, uważana, obok Augusta Strindberga, za najwybitniejszą przedstawicielkę szwedzkiej powieści realistycznej. Była autorką między innymi sztuk teatralnych. Jedną z nich przetłumaczyliśmy po raz pierwszy na język polski w ramach projektu „Feministyczne inspiracje. Popularyzacja skandynawskiej literatury feministycznej”. Dramat Rozmowy przez telefon w przekładzie Elżbiety Frątczak-Nowotny dostępny jest już na Wolnych Lekturach na Licencji Wolnej Sztuki 1.3.

„Słowo o Jakubie Szeli” do czytania w rocznicę urodzin Jasieńskiego17 lipca 2024 Nowe publikacje Wolne Lektury

17 lipca 1901 w Klimontowie urodził się Bruno Jasieński, awangardowy poeta, prozaik i dramaturg. Jako jeden z ojców założycieli polskiego futuryzmu był autorem głównych manifestów w „Jednodńiuwce futurystuw” z 1921 r. („Do narodu polskiego manifest w sprawie natychmiastowej futuryzacji życia, Manifest w sprawie poezji futurystycznej”) oraz współtwórcą głośnej jednodniówki „Nuż w bżuhu”. W rocznicę urodzin pisarza chcemy Czytelnikom i Czytelniczkom Wolnych Lektur przypomnieć Słowo o Jakubie Szeli. Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udostępniliśmy zredagowany tekst z uwspółcześnioną pisownią języka polskiego.

Część druga „Chłopów” Reymonta do słuchania na Wolnych Lekturach15 lipca 2024 Audiobooki Wolne Lektury

W tym roku przypada 100. rocznica przyznania Władysławowi Reymontowi Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którą otrzymał za powieść Chłopi. Z tej okazji postanowiliśmy udostępnić kolejne części tej powieści w formie audiobooków. Czytelniczki i Czytelnicy Wolnych Lektur mogą już posłuchać części drugiej Zima. Czyta Joanna Domańska. Realizacja nagrania Studio Nagrań DORA Adam Bień. Pierwsza część – Jesień – dostępna jest już od dawna do słuchania na Wolnych Lekturach. Audiobooki z kolejnymi częściami powieści są w przygotowaniu.

„Kandyd” Woltera do słuchania na Wolnych Lekturach8 lipca 2024 Audiobooki Wolne Lektury

Kandyd to najsłynniejsza powiastka filozoficzna autorstwa Woltera. Od dziś czytelniczki i czytelnicy Wolnych Lektur mogą jej wysłuchać jej w interpretacji Joanny Niemirskiej.

Niezwykłe przygody tytułowego bohatera, związane z wygnaniem z kraju i podróżami po świecie, są pretekstem do ujawnienia poglądów Woltera — przede wszystkim krytyki Leibnitzowskiego twierdzenia o tym, że żyjemy na najlepszym z możliwych światów.

Za realizację nagrania odpowiada studio nagraniowe ArtRepublica Rafał Poławski.

Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wolne Lektury na Plenerze Literackim w Gdyni8 lipca 2024 Wolne Lektury Wydarzenia

Od 19 do 21 lipca na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni odbędzie się Plener Literacki. To trzy dni literackiego święta, które wyróżnia znakomite grono wydawców, spotkania ze znanymi i lubianymi pisarzami i ludźmi kultury, atrakcje dla dzieci, wspaniała lokalizacja na Bulwarze Nadmorskim, bezpłatny wstęp oraz unikalna – w ocenie wydawców, autorów i niezawodnej gdyńskiej publiczności – atmosfera wydarzenia. Wolne Lektury znalazły się w gronie patronów medialnych wydarzenia – spotkacie nas już za kilkanaście dni w Gdyni, gdzie będziecie mogli wziąć udział w naszym konkursie poetyckim i wygrać czytnik ebooków inkBOOK Calypso Plus. Partnerem konkursu jest firma inkBOOK.

Nowy audiobook – „Kamienny świat” Tadeusza Borowskiego3 lipca 2024 Audiobooki Wolne Lektury

3 lipca 1951 roku zmarł Tadeusz Borowski – pisarz, poeta, publicysta, więzień obozów Auschwitz-Birkenau, Dautmergen, Dachau, a następnie obozu dla dipisów. Zachęcamy Was dziś do posłuchania opowiadań z tomu Kamienny świat, które specjalnie dla Wolnych Lektur nagrał Robert Koszucki. Realizacja nagrania Studio Artrepublica.

Wolne Lektury na Slot Art Festival27 czerwca 2024 Wolne Lektury Wydarzenia

Sezon plenerowych imprez w pełni. Tego lata Wolne Lektury odwiedzą kilka wydarzeń w różnych częściach Polski. Od 9 do 13 lipca wspólnie z Wikimedia Polska będziemy na Slot Art Festival tworzyć Strefę Wolnej Wiedzy (Miejsce: A8).

„Kupiec wenecki” Shakespeare’a na Wolnych Lekturach26 czerwca 2024 Nowe publikacje Wolne Lektury

Do bogatej kolekcji utworów Williama Shakespeare’a na Wolnych Lekturach dołączyliśmy dziś kolejny dramat – Kupca weneckiego w tłumaczeniu Leona Urlicha. Jest to sztuka rozgrywająca się w Wenecji i w posiadłości Belmont, gdzieś nad północnym Adriatykiem, w czasach współczesnych autorowi. Chociaż tradycyjnie zalicza się ją do komedii (w tej grupie została umieszczona w tzw. pierwszym folio) i posiada pewne cechy komedii romatycznych, najbardziej pamiętana jest ze scen dramatycznych, związanych z postacią Shylocka.