Z przyjemnością informujemy, że firma ElevenLabs została partnerem strategicznym Wolnych Lektur. Od teraz książki z Wolnych Lektur dostępne są w aplikacji mobilnej ElevenReader, która umożliwia zamianę książek, artykułów i innych tekstów na dźwięk – dodanych samodzielnie oraz z katalogu. Nie ma jakiegoś audiobooka na Wolnych Lekturach? Możecie bezpośrednio z naszej strony przejść do aplikacji ElevenReader i tam wysłuchać książki.
ElevenLabs udostępnia polską wersję aplikacji mobilnej ElevenReader. Wśród dostępnych materiałów znajduje się ponad 6,8 tys. utworów po polsku z biblioteki Wolne Lektury, w tym lektury szkolne i klasyka literatury. Wszystkie treści przeczyta między innymi głos AI Piotra Fronczewskiego – przygotowany wspólnie z artystą pierwszy polski głos w serii Iconic Voices.
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach od 15 do 18 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki, na placu Defilad i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W największym literackim wydarzeniu tego roku weźmie udział ponad 600 wystawców i wielu znakomitych twórców z Polski i 19 innych krajów: Republiki Korei, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Filipin, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, Singapuru, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Wolnej Białorusi reprezentowanej przez niezależnych autorów i wydawców oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wolne Lektury w tym roku również biorą udział w tym wydarzeniu – spotkać nas będzie można w namiocie R na stoisku R5.Na naszym stoisku będzie można wziąć udział w konkursie poetyckim i wygrać czytniki firmy inkBOOK.
Pięć pestek pomarańczy to piąte z opowiadań Arthura Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie, opublikowane podobnie jak poprzednie i następne w „The Strand Magazine”, miesięczniku, który dzięki historiom o słynnym detektywie osiągnął swoje największe nakłady. Od dziś dostępne jest na Wolnych Lekturach.
Kiedy żona doktora Watsona wyjechała do ciotki, doktor przeprowadził się na kilka dni do swojego dawnego mieszkania i spędzał czas w towarzystwie Sherlocka Holmesa. W burzliwą noc na Baker Street zjawia się młody człowiek, John Openshaw. Przejechał kilkadziesiąt kilometrów, by prosić o pomoc słynnego detektywa. Jego życiu zagraża nieznane, nieuchwytne niebezpieczeństwo.
John Openshaw jako nastolatek za zgodą ojca wychowywał się u swego stryja Eliasa, bezdzietnego odludka, który zaszył się w wiejskim ustroniu. Pewnego dnia stryj otrzymał wysłany z Indii list, oprócz zagadkowego podpisu na kopercie zawierający tylko pięć wyschniętych pestek pomarańczy. Przerażony stryj uznał przesyłkę za zapowiedź śmierci. Kilka tygodni później został znaleziony martwy, a władze orzekły samobójstwo. Posiadłość odziedziczył ojciec Johna Openshawa, Joseph, który po roku otrzymał list z pięcioma pestkami pomarańczy i takim samym podpisem. Zlekceważył wiadomość, uznając ją za złośliwy żart. Trzy dni później nie żył, a jego śmierć wyglądała na nieszczęśliwy wypadek. Tym razem taki sam list otrzymał młody John Openshaw.
Sherlock Holmes doradza młodzieńcowi jak najszybszy powrót do domu i podjęcie wskazanych działań. Czy znakomity detektyw zdoła jednak na czas rozwiązać zagadkę i uchronić go od śmierci?
Opracowanie redakcyjne i przypisy: Rafał Dylong, Monika Kępska, Wojciech Kotwica.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Na Wolnych Lekturach udostępniliśmy kolejny dramat Gabrieli Zapolskiej, autorki między innymi Moralności Pani Dulskiej. Panna Maliczewska to opowieść o ambitnej, młodej, pełnej pasji i determinacji aktorce, która wzbudza drapieżcze instynkty w wyrachowanym i obłudnym otoczeniu.
Stefka Maliczewska, chcąc spełnić marzenie o karierze scenicznej, musi odnaleźć się w warunkach społeczno-ekonomicznych opartych na nierównościach. Aby znaleźć pracę w teatrze, przyjechała ze wsi do miasta i wraz ze swoją siostrą (grającą w tym układzie rolę garderobianej) wynajmuje miejsce do spania u Anny Żelaznej — starszej, sfrustrowanej, chciwej praczki. Ta również nie posiada dużych zasobów materialnych, ma za to bardziej „realistyczne” podejście do świata, przez co staje się trybem w społecznej machinie patriarchatu działającej tak, by osoby podobne Maliczewskiej pozbawić złudzeń, wykorzystać i zmiażdżyć.
Przed nami kolejny długi weekend – idealny czas na czytanie lub słuchanie audiobooków. Dlatego dziś udostępniliśmy nowość w katalogu audiobooków Wolnych Lektur. Zapraszamy do wysłuchania powieść Tajny agent Josepha Conrada w interpretacji Aleksandra Baumana.
Jedna z najlepszych powieści Conrada, zarazem jedyna rozgrywająca się nie na odległych i egzotycznych morzach, wyspach i lądach, lecz w samym sercu cywilizacji epoki pary i stali — w wiktoriańskim Londynie. Z powodu poruszanej tematyki w XXI wieku na nowo zyskała sobie żywe zainteresowanie.
Akcja rozgrywa się w świecie mody, a głównym bohaterem — z pozoru — jest manekin (lalka z wystawy, nawiązująca właśnie do potężnej bogini Astarte), wokół którego krąży wiele osób. Powieść przedstawia fragmentarycznie losy młodych Szwedów — kobiet i mężczyzn, przedstawicieli elity i członków klas niższych, urodzonych w Sztokholmie i pochodzących z odległych prowincji kraju — próbujących poradzić sobie z wyzwaniami losu w gwałtownie modernizującej i komercjalizującej się rzeczywistości początków XX stulecia.
Tekst Juliana Tuwima My, Żydzi polscy… to jeden z najważniejszych manifestów tożsamości polskich Żydów, ukazujący jej złożoność, zmienność i wewnętrzne napięcia. Udostępniamy go na Wolnych Lekturach z okazji rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Utwory Hoffmanna były popularnymi w XIX i pierwszej połowie XX w. rymowankami mającymi służyć pomocą w pouczaniu, straszeniu konsekwencjami i dyscyplinowaniu dzieci, co uważano za tożsame z ich wychowaniem. Heinrich Hoffmann był lekarzem, pionierem psychiatrii dziecięcej. Dziś jego bajki stanowią sztandarowy przykład antypedagogiki. Na Wolnych Lekturach udostępniliśmy właśnie tom Złota różdżkaHoffmanna.
Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że nowym Ambasadorem Wolnych Lektur został Artur Kawa, współtwórca i realizator społecznej kampanii „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!”. Witamy na pokładzie!
Artur postanowił skierować kilka słów do czytelników i czytelniczek:
Hej, książkoholicy!
Wiem, że w dzisiejszym świecie łatwo się zagubić w morzu seriali i social mediów. Ale jeśli chcesz naprawdę zaimponować swojej drugiej połówce (albo znaleźć kogoś, kto cię zrozumie), to czytanie jest kluczem! Pamiętajcie, „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” – to nie tylko hasło, to wręcz styl życia!
Alegoryczny poemat Kornela Ujejskiego z roku 1844, osnuty wokół epizodu zmagań Greków z Persami; jeden z najważniejszych tekstów tego poety i najpopularniejszych utworów patriotycznych w polskiej literaturze romantycznej. Maraton od dziś jest dostępny na Wolnych Lekturach.