Zakończyliśmy I edycję Olimpiady Cyfrowej28 kwietnia 2017 Edukacja cyfrowa Edukacja Medialna Konkurs Olimpiada Cyfrowa

21 kwietnia 2017 r. w siedzibie Collegium Civitas w Warszawie odbyły się zawody finałowe I edycji Olimpiady Cyfrowej. Laureatką I miejsca została Weronika Stelmaszak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

I edycja Olimpiady Cyfrowej rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. W zawodach I stopnia 1725 uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zmierzyło się z testem on-line. Ponad 380 osób awansowało do kolejnego etapu, podczas którego przez cały miesiąc realizowały zadania postawione przed nimi przez Komitet Główny. Możliwość wzięcia udziału w zawodach finałowych otrzymało 17 osób.

Piątek 21 kwietnia był bardzo intensywnym dniem. Rozpoczęliśmy go już o godzinie 10. Uczestników i Uczestniczki oraz ich Opiekunów i Opiekunki powitał Jarosław Lipszyc – prezes fundacji Nowoczesna Polska – i Przewodniczący Komitetu Głównego oraz prof. Stanisław Mocek – Rektor Collegium Civitas, Głównego Partnera merytorycznego Olimpiady. Swoją obecnością zaszczyciła nas również p. Ewa Murawska-Najmiec z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Po oficjalnej inauguracji zawodów III stopnia rozpoczęła się godzinna część pisemna. Uczestnicy i Uczestniczki odpowiedzieli w tym czasie na pięć pytań. Dotyczyły one ochrony wizerunku i usuwania treści z sieci, bankowości elektronicznej, phishingu, prywatności w mediach społecznościowych oraz remiksu.

Po krótkiej przerwie przez kolejne dwie godziny uczniowie i uczennice mierzyli się z zadaniem praktycznym, podczas którego wcielali się w rolę twórcy/twórczyni aplikacji mobilnej i tworzyli plan jej rozwoju. Uwzględnić musieli m.in. wybór sposobu finansowania swojego programu, prognozy dotyczące jego rozwoju oraz wpływ, jaki wywrze na odbiorców i ich otoczenie.

Efektem pracy podczas realizacji zadania praktycznego były prezentacje multimedialne, które towarzyszyły wystąpieniom Finalistów i Finalistek przed Jury złożonym z Członków i Członkiń Komitetu Głównego. Oceniającymi byli: Małgorzata Bazan, Monika Frania, Jarosław Lipszyc, Anna Mierzecka, Anna Równy, Grzegorz Stunża, Kamil Śliwowski oraz Piotr Toczyski.

Po podsumowaniu punktów ze wszystkich etapów zawodów III stopnia oraz burzliwych obradach Jury wskazało najlepszych. Podczas ogłoszenia wyników obecni byli goście: p. Robert Król – Dyrektor Departamentu Kompetencji Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji, prof. Marek Niezgódka – Dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz p. Tomasz Komorowski z Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Ku zaskoczeniu wszystkich Laureatki i Laureat okazali się wychowankami jednej szkoły – V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Nagrody otrzymali:

I miejsce – Weronika Stelmaszak,

II miejsce – Gabriela Opiła,

III miejsce – Bartłomiej Biesiadecki.

Do udziału w Olimpiadzie przygotowywali ich nauczyciele – Dariusz Martynowicz oraz Agata Brezdeń.

Nagrodą główną w I edycji Olimpiady Cyfrowej był indeks Collegium Civitas na dowolny kierunek studiów licencjackich oraz zwolnienie z opłat czesnego przez pierwszy rok. Laureatki i Laureat otrzymali zestawy gadżetów elektronicznych: aparat fotograficzny, słuchawki, głośnik bezprzewodowy oraz powerbank.

Serdecznie gratulujemy!

Podczas zawodów finałowych Uczestnikom i Uczestniczkom towarzyszyli Opiekunowie i Opiekunki – Nauczyciele i Nauczycielki, którzy przygotowali młodzież do udziału w zawodach. Mieli oni możliwość wzięcia udziału w warsztatach metodycznych prowadzonych przez Małgorzatę Bazan i Annę Równy – członkinie Komitetu Głównego – oraz dr Agnieszkę Bukowską z Collegium Civitas.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Partnerom, Patronom oraz instytucjom, które przekazały nam środki finansowe, za wsparcie w realizacji Olimpiady Cyfrowej. Jesteśmy przekonani, że bez niego nie udałoby nam się stworzyć tego wartościowego przedsięwzięcia.

A już we wrześniu rozpocznie się rejestracja Komitetów Szkolnych oraz Uczestników i Uczestniczek do II edycji Olimpiady Cyfrowej. Serdecznie zapraszamy!

Zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie Olimpiady Cyfrowej oraz na Facebooku.

Patroni honorowi: Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Komitet ds. UNESCO, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Koalicja Edukacji Medialnej i Cyfrowej.

Główny Partner merytoryczny: Collegium Civitas.

Partner technologiczny: Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW

Partnerzy: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Evens, Fundacja Orange, Fundacja Panoptykon, Fundacja Piąte Medium, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Patroni medialni: Ogólnopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Portal IT Szkoła.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Fot. Aleksandra Kopeć, Barbara Krywoszejew, CC BY-SA 3.0 PL.