1 stycznia każdego roku to dzień, w którym wygasają prawa autorskie do utworów, których autorzy zmarli 70 lat wcześniej. 1 stycznia 2009 roku wygasną więc prawa do twórczości osób, które zmarły w 1938 roku. Dzieła niemal 500 twórców przejdą do domeny publicznej – zbioru twórczości, której nie chronią prawa autorskie i którą w związku z tym można swobodnie wykorzystywać. W tym roku są to dzieła m.in. Brunona Jasieńskiego, św. Faustyny Kowalskiej, Osipa Mandelsztama czy Karela Czapka. Pełna lista autorów na stronie KOED.
1 stycznia jest od kilku lat świętowany na całym świecie jako Dzień Domeny Publicznej (Public Domain Day). Z tej okazji Koalicja Otwartej Edukacji zaprasza na konferencję prasową poświęconą kwestii domeny publicznej, praw autorskich i dziedzictwa kulturowego. W czasie konferencji zaprezentowane zostaną polskie projekty dotyczące udostępniania dziedzictwa kulturowego znajdującego się w domenie publicznej oraz działalność Koalicji.
Konferencja prasowa odbędzie się 30 grudnia 2008 roku o godzinie 11.00, w budynku Biblioteki Narodowej (wejście B).
Uwaga: Tego dnia biblioteka jest zamknięta dla zwykłych odwiedzających. Aby dostać się na konferencję trzeba skorzystać z wejścia dla personelu i wyjaśnić ochronie, że wchodzi się na Dzień Domeny Publicznej.
Program konferencji obejmuje:
- Zagajenie i przywitanie – Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa)
- Cele i idea Dnia Domeny Publicznej – Jarosław Lipszyc (Fundacja Nowoczesna Polska)
- Koalicja Otwartej Edukacji – Tomasz Ganicz (Stowarzyszenie Wikimedia Polska)
- Domena publiczna w polskich bibliotekach cyfrowych – Bożena Bednarek-Michalska (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich)
- Bruno Jasieński w domenie publicznej – lista polskich autorów, którzy przechodzą do domeny publicznej w roku 2009 – Bożena Bednarek-Michalska (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich)
- But w Butonierce – recytacja wierszy Brunona Jasieńskiego – Marek Siudym
- Projekt Communia i międzynarodowy Dzień Domeny Publicznej – Alek Tarkowski (ICM)
- Pytania dziennikarzy, dyskusja