Prezent na Dzień Dziecka – audiobook „Awantura o Basię”1 czerwca 2024 Audiobooki Wolne Lektury

Dziś, 1 czerwca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka! Wszystkim dzieciom – i dużym, i trochę mniejszym – życzymy wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń i żebyście mieli dużo czasu na czytanie wspaniałych książek! Z tej okazji mamy też prezent – audiobook Awantura o Basię Kornela Makuszyńskiego. Specjalnie dla Wolnych Lektur powieść przeczytała Diana Giurow. Audiobook został nagrany w Postęp Studio.

Książka Kornela Makuszyńskiego opowiada pełną niesamowitych zbiegów okoliczności i dynamicznych zwrotów akcji historię pięcioletniej Basi, która w dramatycznych okolicznościach traci oboje rodziców. Dzięki zupełnie obcym ludziom, którzy otaczają opieką osieroconą dziewczynkę, Basi — po długiej podróży — udaje się dotrzeć do Warszawy, gdzie staje się najweselszym ogniwem nieco szalonej rodziny. Zanim to jednak nastąpi, liczne perypetie, związane z pomyłką w adresie i przekazaniem dziecka w „niewłaściwe ręce”, pojawiają się na drodze do szczęśliwego zakończenia. Prowadzą do ostrego sporu między głównymi bohaterami powieści — czyli do tytułowej „awantury o Basię” właśnie. Dziewczynka, z właściwym sobie wdziękiem i dyplomacją, godzi zwaśnione strony, przyczyniając się do kompromisu zadowalającego wszystkich.

Audiobook został zrealizowany w ramach projektu „Lektury szkolne i klasyka literatury do słuchania dla uczennic i uczniów z niepełnosprawnościami” dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dzięki temu dofinansowaniu przez najbliższe 3 lata nagramy i udostępnimy na stronie wolnelektury.pl kilkadziesiąt nowych audiobooków. Uczniowie i uczennice, ale także starsi czytelnicy, otrzymają dostęp do takich klasycznych utworów jak Chłopi Władysława Reymonta, Znachor Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Dolina trwogi Arthura Conan Doyle’a, Dewajtis Marii Rodziewiczówny, Krzyżacy Henryka Sienkiewicza, Bajki Aleksandra Fredry.

Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych oraz rozwój kompetencji społecznych, intelektualnych i kulturowych uczniów poprzez udostępnienie im wysokiej jakości audiobooków z lekturami szkolnymi oraz klasyką literatury polskiej i światowej.

Projekt „Lektury szkolne i klasyka literatury do słuchania dla uczennic i uczniów z niepełnosprawnościami” realizowany jest od 01.01.2024 do 31.03.2027.

Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wartość dofinansowania: 1 181 424,40

Całkowita wartość zadania: 1 526 424,40 zł