Nowe opowiadanie o Sherlocku Holmesie na Wolnych Lekturach22 maja 2024 Nowe publikacje Wolne Lektury

22 maja 1859 w Edynburgu urodził się Arthur Conan Doyle, szkocki pisarz, czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych, twórca postaci Sherlocka Holmesa. Holmes po raz pierwszy pojawił się w powieści Studium w szkarłacie, wydanej w 1887 roku. Łącznie Conan Doyle napisał 4 powieści (Studium w szkarłacie, Pies Baskerville’ów, Znak czterech, Dolina trwogi) i 56 opowiadań o Holmesie. W kolekcji „Sensacja! Kryminał!” od dziś dostępne jest kolejne opowiadanie o genialnym detektywie – Cętkowana wstęga.

Stare domostwo Stoke Moran kryje wiele tajemnic. Wyjaśnić je może, dzięki wybitnemu zmysłowi obserwacji i analizy, tylko Sherlock Holmes.

W murach Stoke Moran zmarła gwałtowną śmiercią, lecz z niewyjaśnionych przyczyn, pewna młoda kobieta, Julia Stoner. Po terenie posiadłości chodzą swobodnie egzotyczne zwierzęta, sprowadzone z egzotycznych krajów przez właściciela majątku, doktora Roylotta, a on sam ma skłonność do niepohamowanej agresji i przemocy, z czego znany jest w sąsiedztwie. Wszystkie zagadki związane z tym posępnym miejscem decyduje się rozwiązać najsławniejszy brytyjski detektyw, kiedy siostra zmarłej, Helena, sama obawiając się o swoje życie, zwraca się do niego z prośbą o pomoc.

Holmes podziela nie tylko niepokój swojej klientki co do grożącego jej niebezpieczeństwa, ale też podejrzenia, że jej siostra padła ofiarą morderstwa. Ostatnie słowa Julii dotyczyły cętkowanej wstęgi. Czym mogła być owa wstęga i dlaczego wywołała przerażenie dziewczyny? Czemu przed śmiercią koniecznie chciała o niej powiedzieć siostrze?

Mistrz dedukcji postanawia zbadać sprawę na miejscu, choć doktor Grimesby Roylott próbuje go przed tym powstrzymać, dając popis swej brutalnej siły i nie szczędząc pogróżek. Sherlocka Holmesa nie da się jednak zastraszyć, ani nawet zachwiać jego spokoju ducha. Wizja lokalna przynosi dalsze zastanawiające szczegóły sprawy. Czemu służy dzwonek, który nie dzwoni? Co kryje skrzynia w pokoju doktora? Co znaczą tajemnicze dźwięki, metaliczne stukanie i ciche gwizdy, które słyszała nocą nieszczęsna Julia? I czy coś wspólnego z wydarzeniami w Stoke Moran mają sprowadzeni tam przez Roylotta Cyganie? Czy Holmes zdąży powstrzymać morderczą siłę, zanim ta znów zaatakuje?

Opowiadanie Arthura Conana Doyle’a Cętkowana wstęga (w oryg. ang. Speckled Band/The Adventure of the Speckled Band), przekładane na język polski także pod tytułami: Nakrapiana przepaska niesie śmierć, Pstra wstęga, Wstęga centkowana, Wzorzysta wstęga — należy do serii opowiadań o przygodach detektywa Sherlocka Holmesa, a sam autor uważał je za jedno z najlepszych z tego cyklu. Zostało opublikowane w 1892 roku w „The Strand Magazine”, a następnie jeszcze w tym samym roku w formie książkowej w zbiorze Przygody Sherlocka Holmesa z ilustracjami Sidneya Pageta.

Opowiadanie przetłumaczyła Bronisława Neufeldówna, a dla Wolnych Lektur opracowały Paulina Choromańska i Aleksandra Sekuła.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.