„Szatan z siódmej klasy” na Wolnych Lekturach18 marca 2024 Nowe publikacje Wolne Lektury

Dzięki wsparciu naszych czytelników i czytelniczek mogliśmy opublikować powieść Szatan z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego. Książka od dziś dostępna jest na Wolnych Lekturach.

Adam Cisowski, uczeń przedostatniej klasy warszawskiej szkoły średniej, odkrywa tajemną metodę, według której nauczyciel historii, profesor Gąsowski, wyznacza uczniów do przepytania w danym dniu. Koledzy z klasy Adama są dzięki temu zawsze dobrze przygotowani do odpowiedzi. Niestety pewnego dnia poczciwy profesor Gąsowski popełnia błąd i sprawa wychodzi na jaw.

Nauczyciel jest gorzko rozczarowany postawą uczniów, ale i pełen podziwu dla umiejętności młodego człowieka. Niedługo po zakończeniu roku szkolnego pan Gąsowski dowiaduje się, że w jego rodzinnym dworku, położonym we wsi Bejgoła, w pobliżu Wilna, doszło do dziwnych, niewytłumaczalnych wydarzeń. Nauczyciel przypomina sobie o Adamie i postanawia zaprosić na wakacje szkolnego mistrza w rozwiązywaniu trudnych zagadek, żeby rozwikłał tajemnicę. Niebłahą rolę w przekonaniu Adama do porzucenia planów upragnionego wyjazdu nad morze, by udać się do Bejgoły, odgrywają piękne, fiołkowe oczy nowo poznanej bratanicy profesora.

Szatan z siódmej klasy to powieść przygodowo-detektywistyczna dla młodzieży, rozgrywająca się w roku 1937, uznawana za najbardziej udaną w twórczości Kornela Makuszyńskiego.

Po sukcesie powieści Kornel Makuszyński postanowił napisać jej kontynuację, Drugie wakacje Szatana, która miała się ukazać na koniec 1939 roku. Rękopis książki spłonął jednak podczas oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 roku w zbombardowanym mieszkaniu pisarza. Makuszyński ani w trakcie wojny, ani po niej, kiedy to władze komunistyczne zakazały publikacji jego książek, nie zdecydował się na odtworzenie rękopisu i finalnie powieść nie ukazała się.

Książka mimo upływu czasu i zmieniających się realiów życia codziennego od pokoleń cieszy się popularnością wśród czytelników. Prace nad jej pierwszą ekranizacją rozpoczęto w roku 1939, zaledwie dwa lata po ukazaniu się powieści. Niestety z powodu wybuchu II wojny światowej film pozostał nieukończony. W kolejnym filmie na podstawie tej książki, powstałym w roku 1960, debiutowała na ekranie Pola Raksa, grająca rolę Wandy, bratanicy profesora Gąsowskiego. W roku 2006 powstała kolejna wersja kinowa, nakręcona równolegle z miniserialem telewizyjnym.

Opracowanie redakcyjne i przypisy: Wojciech Kotwica, Monika Kępska, Zuzanna Michalec.