Prapremiera – „Ludożerstwo w wagonach” Marka Twaina4 marca 2024 Wolne Lektury

Na Wolnych Lekturach dostępna jest nowa prapremiera – prezent dla darczyńców i darczynek Wolnych Lektur, którzy od dziś mogą przeczytać opowiadanie Ludożerstwo w wagonach Marka Twaina. Książka przez najbliższe 60 dni będzie dostępna jedynie dla osób wspierających darowiznami Wolne Lektury. Aby dołączyć do tego grona i zyskać dostęp do specjalnie przygotowywanych prapremier, należy wesprzeć bibliotekę dowolną kwotą, używając tego formularza.

Ludożerstwo w wagonach to nietypowa w twórczości Marka Twaina nowela nasączona czarnym humorem. Narrator spotyka w pociągu sympatycznego, inteligentnego mężczyznę w średnim wieku, który opowiada mu niezwykłą historię ze swojego życia.

Pewnej zimy nieznajomy podróżował koleją z St. Louis do Chicago. Pośrodku kontynentu rozszalała się śnieżyca, pociąg utknął w wielkiej zaspie, a bezskuteczne próby pokonania przeszkody spowodowały uszkodzenie lokomotywy. Uwięzionym na bezkresnej prerii pasażerom, dwudziestu czterem mężczyznom, których od najbliższych osad ludzkich dzieliły dziesiątki kilometrów pokrytego zaspami pustkowia, zaczął zaglądać w oczy głód…

Groteska Ludożerstwo w wagonach ukazała się po raz pierwszy w roku 1868, w listopadowym numerze magazynu literackiego „The Broadway Annual”. W roku 1875 została wydana w zbiorze opowiadań Twaina pt. Sketches, New and Old. Autor posłużył się nietypowym tematem oraz czarnym humorem w celu satyrycznego przedstawienia procedur amerykańskiego Kongresu oraz upodobania Amerykanów do organizowania rozmaitych wyborów.

Opracowanie redakcyjne i przypisy: Paulina Choromańska, Wojciech Kotwica.