Przekaż 1,5% na Wolne Lektury29 stycznia 2024 Wolne Lektury

Wesprzyj Wolne Lektury, przekazując 1,5% podatku. Ciebie to nic nie kosztuje, a nam daje możliwość udostępniania książek milionom dzieciaków. Twoje 1,5% podatku ma moc!

Jak to zrobić? To bardzo proste! Wpisz nasz numer KRS w swoje rozliczenie podatkowe: 00000 70056.

Wolne Lektury to darmowe książki, które trafiają do dzieciaków w całej Polsce dzięki innowacyjnej wolnej bibliotece z lekturami szkolnymi i tysiącami e-książek i audiobookami. Naszą misją jest wspieranie dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin i miejscowości, w których brakuje księgarń i bibliotek. Chcemy, by miały łatwy i bezpłatny dostęp do e-książek — lektur szkolnych, ciekawych i wartościowych powieści, opowiadań, wierszy. To ważne, ponieważ w 32% domów w Polsce nie ma ani jednej książki (dane Biblioteki Narodowej, 2022).

Wyrównujemy także szanse edukacyjne dzieciaków, dając im łatwy dostęp do obowiązkowych lektur szkolnych. Jesteśmy częścią ruchu wolnego internetu, wolnej kultury i wolnego oprogramowania — publikujemy wyłącznie na wolnych licencjach, bo każdy ma prawo do kultury! Dzięki temu do naszej biblioteki po książki zajrzało w 2023 r. ponad 7,04 mln unikatowych użytkowników!

Jak przekazać 1,5% na Wolne Lektury?
1,5% podatku możesz przekazać w swoim formularzu PIT dostępnym od 15 lutego na stronie https://www.podatki.gov.pl/ lub — jeśli wypełniasz druk samodzielnie — wpisując w odpowiednią rubrykę Twojego formularza nasz numer KRS 00000 70056.

Co stanie się z Twoimi pieniędzmi?

Pieniądze z 1,5% pomogą tysiącom dzieciaków, bo dzięki nim możemy udostępniać m.in. lektury szkolne. Dzięki wpłatom z 1,5% w 2023 roku udostępniliśmy książki, które dzisiaj każda uczennica i każdy uczeń, a także każdy dorosły czytelnik, może je za darmo przeczytać. Były to:

• Dolina trwogi Arthura Conan Doyle’a – czwarta i ostatnia powieść Arthura Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie
  • Lokomotywa i inne wiersze dla dzieci Juliana Tuwima – wybór najbardziej znanych wierszy dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima
  • Awantura o Basię Kornela Makuszyńskiego –  pełną niesamowitych zbiegów okoliczności i dynamicznych zwrotów akcji historię pięcioletniej Basi, która w dramatycznych okolicznościach traci oboje rodziców
  • Zaczarowana dorożka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – jeden z najbardziej znanych wierszy Gałczyńskiego, oddający niezwykłą, magiczną atmosferę Krakowa nocą, mistrzowsko łączący nastrojowy liryzm i żartobliwą groteskę
  • Łąka Bolesława Leśmiana – tytułowy poemat z drugiego, wydanego w 1920 r. tomu wierszy Leśmiana
  • Mąż i żona Aleksandra Fredro – frywolna, zuchwała komedia dwudziestokilkuletniego Aleksandra Fredry, obracająca się wokół tematu miłości, romansu i zdrady

Wsparcie od osób indywidualnych pozwala nam też finansować tzw. wkład własny do projektów dotowanych przez instytucje publiczne czy utrzymać infrastrukturę IT fundacji. Sprawozdania finansowe z lat ubiegłych znajdziesz tu: Dokumenty fundacji.