Nowy audiobook – „Znak czterech” Arthura Conan Doyle’a16 października 2023 Audiobooki Wolne Lektury

Znak czterech to druga powieść Arthura Conan Doyle’a o przygodach słynnego detektywa, w której narratorem jest jego przyjaciel, doktor Watson. Napisana trzy lata po pierwszej, razem z nią należy do podstawy kanonu dzieł o przygodach Sherlocka Holmesa i prezentuje pełny wizerunek detektywa ze wszystkimi jego charakterystycznymi cechami. Od dziś czytelnicy i czytelniczki Wolnych Lektur mogą wysłuchać powieści – audiobook czyta Robert Koszucki. Nagranie zrealizowano w studiu ArtRepublica Rafał Poławski. Audiobook dostępny jest w formatach mp3, Daisy i Epub3 MO.

W mieszkaniu przy Baker Street 221b pani Hudson anonsuje przyjście miss Mary Morstan. Czarująca młoda dama prosi Sherlocka Holmesa i doktora Watsona o pomoc w niezwykłej sprawie.

Przed dziesięciu laty ojciec miss Morstan, brytyjski wojskowy, zaginął w tajemniczych okolicznościach tuż po przyjeździe do kraju z Indii. Co więcej, od kilku lat co roku tego samego dnia ktoś bez żadnych wyjaśnień przesyła jej pocztą po jednej dużej, kosztownej perle. Zdecydowała się prosić o pomoc, kiedy tym razem otrzymała anonimowy list z prośbą o spotkanie bez zawiadamiania policji, sugerujący natomiast, że w razie obaw może przyprowadzić dwóch przyjaciół. Sherlock Holmes z doktorem Watsonem przystępują do działania…

Scenerię perypetii bohaterów stanowi Londyn z końca XIX wieku, w którym ulice oświetlane są przez gazowe latarnie, a w pościgu po Tamizie biorą udział motorówki napędzane silnikami parowymi, na węgiel. Tło — kolonialne stosunki w Indiach i wyłoniony z powstania sipajów skarb, który zostawia za sobą krwawy ślad. Najbardziej interesująca natomiast wśród nieoczekiwanych zwrotów akcji pozostaje postać mistrza dedukcji, niepokojąco nieidealna pod niektórymi względami.

Projekt „E-kolekcja lektur szkolnych i literatury do słuchania dla uczennic i uczniów z niepełnosprawnościami” realizowany jest od 01.01.2023 do 31.03.2026.

Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wartość dofinansowania: 323 579,60 zł
Całkowita wartość zadania: 405 579,60 z