„Przygody Hucka Finna” na Wolnych Lekturach12 października 2023 Nowe publikacje Wolne Lektury

Przygody Hucka Finna to powieść dla młodzieży autorstwa Marka Twaina, opublikowana po raz pierwszy w 1884 roku w Wielkiej Brytanii (w Polsce w 1898 roku). Mark Twain to pseudonim literacki Samuela Langhorne’a Clemensa — poczytnego amerykańskiego pisarza i satyryka, który żył w latach 1835–1910. Powieść udostępnioną na Wolnych Lekturach wzbogaciliśmy o ilustracje E. W. Kemble’a, które pochodzą z wydania z 1855 roku.

Akcja utworu dzieje się pod koniec XIX wieku, w ciągu jednego roku, na rzece Missisipi i w leżących nad nią miejscowościach, będących częścią stanów niewolniczych. Huck Finn, główny bohater powieści, to postać dobrze znana czytelnikom z Przygód Tomka Sawyera — innej popularnej książki Twaina.

Na początku historii chłopiec mieszka u wdowy Douglas, chodzi do szkoły i prowadzi życie typowego czternastolatka. Świat Hucka wywraca się do góry nogami, gdy do wioski przybywa jego mający problemy z alkoholem, stosujący przemoc ojciec. Stary Finn, skuszony perspektywą przejęcia majątku chłopca, porywa i więzi nastolatka, któremu po pewnym czasie udaje się uciec. Ucieczka ta i przypadkowe spotkanie z niewolnikiem Jimem, zbiegłym Murzynem należącym do miss Watson, zapoczątkowują serię niesamowitych przygód głównego bohatera.

Narratorem w książce jest sam Huck, dlatego język prowadzonej przez niego narracji cechuje prostota i bezpośredniość. W Przygodach Hucka Fina występuje wielu bohaterów drugoplanowych i liczne dodatkowe wątki, dzięki czemu czytelnik dowiaduje się wiele również o obyczajach typowych dla mieszkańców dziewiętnastowiecznych Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie każda historia kończy się pomyślnie: dobro triumfuje nad złem, a złe postacie umierają bądź dostają nauczkę.

Powieść, mimo tego że jest przeznaczona dla młodzieży, porusza wiele bardzo trudnych tematów (między innymi kwestie sieroctwa, uzależnień, niewolnictwa i uprzedzeń rasowych). Sposób ich opisu i użyty do tego przez autora język bardzo często wzbudzają kontrowersje wśród czytelników.

Opracowanie redakcyjne i przypisy: Marianna Czabator, Monika Kępska, Michał Orzechowski, Aleksandra Sekuła.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.