Nowy audiobook – „Słoń Birara” Ferdynanda Ossendowskiego. Rozpoczęcie nowego projektu26 czerwca 2023 Bez kategorii

Wolne Lektury od początku swojego istnienia działają na rzecz zmniejszania barier w dostępie do kultury i edukacji. Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych możemy kontynuować te działania w latach 2023-2026. To wsparcie pozwoli nam nagrać i udostępnić kilkadziesiąt nowych audiobooków, również w formatach Daisy i Epub 3 MO. Dzięki temu uczniowie i uczennice z niepełnosprawnościami uzyskają dostęp do lektur szkolnych w przyjaznej dla nich formie do słuchania. Dziś udostępniliśmy pierwsze nagranie – powieść Słoń Birara Ferdynanda Ossendowskiego, która jest lekturą obowiązkową w szkole podstawowej. Książkę dla Wolnych Lektur przeczytał Daniel Brzeziński, a nagranie zostało zrealizowane w studiu nagraniowym ArtRepublica Rafał Poławski.

Słoń Birara to rozgrywająca się w ciągu jednego roku opowieść o przemianie życia pewnego dziesięcioletniego chłopca z Indii okresu kolonialnego. Syn kulawego snycerza, Amra, musi przejąć odpowiedzialność za materialne utrzymanie rodziny. Pracowitość, śmiałość, roztropność i prawdziwy przyjaciel — słoń Birara — to jego najlepsi sprzymierzeńcy. Chłopiec podejmuje wyzwanie rzucone przez los.

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2022 roku uruchomiliśmy na Wolnych Lekturach wyjątkową innowacyjną funkcjonalność — zsynchronizowanie audiobooka z e-książką. Pozwala ona jednocześnie słuchać i śledzić wzrokiem tekst utworu. Czytany przez lektora fragment jest wyróżniony kolorem. Funkcję można uruchomić — oraz wyłączyć — dzięki odtwarzaczowi audio, który pojawił się w naszym widoku Czytaj online. Funkcjonalność ta będzie dostępna również przy audiobookach zrealizowanych w ramach tego projektu.

Projekt „E-kolekcja lektur szkolnych i literatury do słuchania dla uczennic i uczniów z niepełnosprawnościami” realizowany jest od 01.01.2023 do 31.03.2026.

Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wartość dofinansowania: 323 579,60 zł
Całkowita wartość zadania: 405 579,60 zł