Słuchaj i czytaj jednocześnie – nowa funkcjonalność na Wolnych Lekturach31 marca 2023 Audiobooki Wolne Lektury

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomiliśmy na Wolnych Lekturach wyjątkową innowacyjną funkcjonalność — zsynchronizowanie audiobooka z e-książką. Pozwala ona jednocześnie słuchać i śledzić wzrokiem tekst utworu. Czytany przez lektora fragment jest wyróżniony kolorem. Funkcję można uruchomić — oraz wyłączyć — dzięki odtwarzaczowi audio, który pojawił się w naszym widoku Czytaj online.

Synchronizacja warstwy audio z tekstową to wsparcie dla dzieciaków z dysleksją, zaburzeniami uwagi czy motoryki. Ta funkcja ułatwia poruszanie się po tekście (w tym wyszukiwanie cytatów w audiobookach) i koncentrację na lekturze. Pozwoli także na korzystanie w trakcie słuchania ze stworzonych przez zespół redakcyjny Wolnych Lektur rozbudowanych przypisów adekwatnych dla danej grupy wiekowej, a także odniesienia do baz wiedzy i geotagowania. Jest to wartość unikatowa, której nie dostarczają inne wydawnictwa elektroniczne oferujące lektury szkolne. Dzięki temu uczennice i uczniowie z dysfunkcjami i niepełnosprawnościami będą mogli realizować podstawę programową z języka polskiego i mieć dostęp do korzyści płynących z czytania, w tym rozwijać swoje kompetencje intelektualne, społeczne i kulturowe.

Korzystny wpływ nowych technologii, pozwalających na zastosowanie rozwiązań, które sprzyjają osobom ze specjalnymi potrzebami, został opisany przez naukę, a nasz projekt zyskał rekomendację Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, jako taki, który „wspierać będzie rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci i młodzieży, a także stanie się pomocą dla nauczycieli i nauczycielek w codziennej pracy dydaktycznej”.

Jako pierwszy tak dostępny audiobook i e-book opublikowaliśmy opowiadanie pt. Wichura Brunona Schulza – zachęcamy do przetestowania! Systematycznie udostępniamy kolejne tytuły — docelowo funkcję tę będą miały wszystkie nasze audiobooki (czyli ponad 1 tys. tytułów!).

Projekt „E-kolekcja lektur szkolnych i klasyki dostępna dla uczniów z niepełnosprawnościami” realizowany jest od 01.01.2022 do 31.03.2023. Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wartość dofinansowania: 113 658,45 zł
Całkowita wartość zadania: 146 058,45 zł