Audiobooki Wolnych Lektur dla bibliotek dla osób niewidomych i słabowidzących29 marca 2023 Audiobooki Wolne Lektury

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotowaliśmy dla bibliotek, z których korzystają osoby niewidome i słabowidzące, pakiet 50 audiobooków nagranych na płyty CD i nośniki pamięci USB z plikami w formacie mp3, DAISY i Epub3 MO. Paczki, zawierające także infografikę, wyjaśniającą zasady korzystania z Wolnych Lektur, wysłaliśmy do ponad 100 bibliotek w całym kraju. Dzięki temu już za kilka dni uczniowie i uczennice oraz dorośli miłośnicy klasyki będą mogli słuchać lektur, czytanych przez doskonałych lektorów na swoich odtwarzaczach.

W ramach projektu „E-kolekcja lektur szkolnych i klasyki dostępna dla uczniów z niepełnosprawnościami” przygotowaliśmy także konwertery DAISY i EPUB3 MO, które oczywiście udostępniamy na wolnej licencji (GNU GPL) na naszym GitHubie.

Celem tego projektu jest zmniejszenie barier w dostępie do kultury i edukacji dla osób z dysfunkcjami czytania, w tym z niepełnosprawnościami wzroku, motoryki czy zaburzeniami uwagi. Zachęcamy wszystkie biblioteki szkolne i publiczne do pobrania i udostępniania audiobooków przygotowanych przez Wolne Lektury. Wszystkie audiobooki udostępniamy na wolnej licencji, co oznacza, że można je swobodnie wykorzystywać, m.in. pobrać na własne urządzenie, przegrać na urządzenie uczennicy bądź ucznia, udostępniać na stronie biblioteki i szkoły jako link, do słuchania online lub do pobrania.

Już wkrótce przedstawimy Wam ostatni etap projektu — zaglądajcie na nasze media społecznościowe! A więcej o projekcie przeczytacie na stronie Wolnych Lektur w sekcji Aktualności.

Projekt „E-kolekcja lektur szkolnych i klasyki dostępna dla uczniów z niepełnosprawnościami” realizowany jest od 01.01.2022 do 31.03.2023. Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wartość dofinansowania: 113 658,45 zł
Całkowita wartość zadania: 146 058,45 zł