Nowy projekt – opublikujemy historię Wilhelma Meistra napisaną przez Goethe’go22 marca 2023 Wolne Lektury

Kolekcja literatury niemieckiej na Wolnych Lekturach w tym roku powiększy się o powieść Lata nauki Wilhelma Meistra Johanna Wolfganga von Goethe’go w tłumaczeniu Piotra Chmielowskiego. Jest to pierwsza części historii młodego kupca, który postanowił zostać aktorem dramatycznym. Część druga – Lata wędrówki Wilhelma Meistra (tłum. Piotr Chmielowski) – zostanie przez nas opublikowana w 2024 roku. Projekt realizujemy dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwsze wydanie powieści z 1795 roku. Fot. H.-P.Haack, Antiquariat Dr. Haack Leipzig → Privatbesitz. źródło: Wikimedia Commons.

Jak pisał o dziele Goethe’go Friedrich Schiller ,,Lata nauki są dziejami wykształcenia człowieka, który ze sfery pustego i nieokreślonego ideału przechodzi do czynnego i określonego życia, nie tracąc wszakże mocy idealizowania”. Goethe przekazuje w swej powieści żywotne prawdy dotyczące rozwoju młodej jednostki: na próżno byłoby chcieć uniknąć ograniczeń, jakie stawia życie, natomiast szczęście i godność ludzka nie polegają właśnie na przytakiwaniu i opanowaniu rzeczywistości. Dwuczęściowa powieść o życiu Wilhelma Meistra niesie ze sobą niezwykle istotny dziś przekaz etyczny i wychowawczy. Z myślą o tym chcemy przybliżyć jak najszerszej rzeszy odbiorców to niezwykle cenne dzieło należące do klasyki literatury europejskiej i światowej.

Projekt Dorobek Piotra Chmielowskiego — polski przekład „Wilhelma Meistra” J.W. Goethego został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.