Opowiadania Tadeusza Borowskiego do słuchania27 stycznia 2023 Audiobooki Wolne Lektury

Katalog audiobooków Wolnych Lektur powiększył się o dwa nowe nagrania. Zapraszamy do wysłuchania dwóch opowiadań Tadeusza Borowskiego: Proszę państwa do gazu oraz Ludzie, którzy szli, które dla Wolnych Lektur przeczytał Robert Koszucki. Oba tytuły znajdują się na liście lektur dla szkół ponadpodstawowych.

Proszę państwa do gazu

Opowiadanie ze zbioru pt. Pożegnanie z Marią. Do Auschwitz przyjeżdżają kolejne transporty z tysiącami ludzi w wagonach: większość trafi do komór gazowych, nieliczni — do ciężkich robót w obozie.

Widzimy tu więźniów tzw. „Kanady”, czyli grupy zajmującej się m.in. rozładunkami transportów, przy pracy: wynoszeniu ciał z wagonów, prowadzeniu grup idących na śmierć, sortowaniu rzeczy — drogocennych i codziennych — pozostałych po przywiezionych do obozu koncentracyjnego ludziach.

Ludzie, którzy szli

Opowiadanie ze zbioru pt. Pożegnanie z Marią. W utworze widzimy codzienność obozową w Auschwitz: pracę, relacje między więźniami, próby zapewnienia sobie rozrywki. Przetrwanie każdego dnia wymaga od nich nie lada wysiłku i starań, przy tym usilnie starają się uczynić go niemal normalnym.

To życie toczy się na tle funkcjonowania obozu: przybywają coraz to nowe, wielotysięczne transporty ludzi, którzy trafiają najczęściej do krematoriów, a przy odrobinie „szczęścia” — do pracy w obozie. Dzięki charakterystycznie zbudowanej, powściągliwej narracji obraz ten jest wyjątkowo wstrząsający: czytelnik widzi, jak zacierają się granice między obserwacją a uczestnictwem w życiu Auschwitz, jak bezradność powszednieje.