Tom „prz[…]szłość” – wiersze nagrodzone w konkursie poetyckim Wolnych Lektur16 stycznia 2023 Konkurs Wolne Lektury

Wiersze wchodzące w skład tomu ,,prz[…]szłość” to wybór utworów nagrodzonych w konkursie poetyckim zorganizowanym przez Wolne Lektury jesienią 2022 roku. Prace zostały ocenione przez jury, w skład którego weszli Joanna Mueller, Grzegorz Uzdański i Jarosław Lipszyc. Na konkurs nadesłano kilkaset zestawów wierszy ocenianych w dwóch kategoriach. W kategorii ,,prz[e]szłość” wyróżniono wiersze Miry Król, Marii Cyranowicz i Bartosza Dłubały, natomiast w kategorii ,,prz[y]szłość” Rabana Nowakowskie, Aleksandry Kasprzak i Luly Sarni.

Konkurs Wolnych Lektur miał za zadanie uchwycić poetycką refleksję na temat świata podlegającego gwałtownym przemianom. Po wielu latach względnego spokoju i dobrobytu wkroczyliśmy w epokę rozpędzającej się katastrofy klimatycznej, epidemii, która pozrywała więzi społeczne, konfliktów militarnych odbywających się na naszym progu, nawarstwiających się kryzysów ekonomicznych, energetycznych i żywnościowych. W nadesłanych wierszach szukaliśmy odpowiedzi na te nowe wyzwania i refleksji na ich temat. Gdzie w tym nagle odmienionym świecie szukamy kotwic, wiążących nas z realnością? Jaki kurs wytyczamy sobie, naszym bliskim, światu? Jakie są nasze zbiorowe nadzieje i strachy, wybory moralne i pragmatyczne? Od zwycięzców konkursu oczekiwaliśmy przede wszystkim wsłuchania się w oddech rzeczywistości, by opowiedzieć jej, korzystając z pełnego spektrum narzędzi literackich. Z przyjemnością przedstawiamy efekt tych nasłuchiwań.

Ze względu na wyrównany poziom prac całej zwycięskiej szóstki wszyscy nagrodzeni — Mira Król, Maria Cyranowicz, Bartosz Dłubała, Raban Nowakowskie, Aleksandra Kasprzak, Lula Sarnia — otrzymali identyczne nagrody.