„Bajki” Aleksandra Fredro na Wolnych Lekturach4 sierpnia 2022 Towarzystwo Przyjaciół Wolnych Lektur Wolne Lektury

Od dziś na Wolnych Lekturach dostępna jest kolejna pozycja dla darczyńców i darczynek, którzy wspierają bibliotekę finansowo. Są to Bajki najweselszego z polskich romantyków, Aleksandra Fredro, który od lat bawi pokolenia polskich czytelników. Czyni to nie tylko za sprawą swoich komedii, ze sławną Zemstą na czele, ale również bajek.

Książka przez najbliższe 45 dni będzie dostępna w ramach prapremiery dla osób wspierających darowiznami Wolne Lektury. Zapraszamy do lektury! Aby dołączyć do tego grona i zyskać dostęp do specjalnie przygotowywanych prapremier, należy wesprzeć bibliotekę dowolną kwotą, używając tego formularza.

Bajki Fredry to humorystyczne obrazki, niezwykle zwięzłe w słowach, za to wiele dające do myślenia. Przekaz ich mimo upływu lat pozostaje aktualny — zapewne dlatego, że obrazują uniwersalne ludzkie słabości: bezmyślne naśladownictwo (Małpa w kąpieli), dogadzanie własnym zachciankom bez względu na przykrość i szkodę wyrządzaną innym (Paweł i Gaweł), złe skutki nieumiejętności podjęcia jakiejkolwiek decyzji, gdy stanie się wobec alternatywy wymagającej wyboru (Osiołkowi w żłoby dano), skłonność do kłótni z byle powodu i uporczywe trwanie w zacietrzewieniu prowadzące często do utraty zdrowia lub życia (Dwa koguty).

Uderza lekkość stylu bajkopisarza, jak również skrótowość i celność myśli. Fredro nie moralizuje, nie nudzi pouczeniami. Dla bardziej syntetycznego ujęcia sytuacji chętnie posługuje się dialogiem, rzadziej opisem, najczęściej dynamicznym i szkicowym. Bohaterowie jego bajek sami doskonale charakteryzują się w swoich wypowiedziach, zaś czytelnicy z uśmiechem mogą powiedzieć: „znamy takich, owszem”.

Opracowanie redakcyjne: Aleksandra Sekuła, Paulina Choromańska.

Zgodnie z tradycją dziś poprzednia prapremiera została udostępniona dla wszystkich czytelników i czytelniczek Wolnych Lektur. Zapraszamy do lektury dramatu Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale Wojciecha Bogusławskiego.