Wiersze Jasia Kapeli na Wolnych Lekturach9 lipca 2022 Nowe publikacje Wolne Lektury

Wybór wierszy pisarza, publicysty i poety, zwycięzcy pierwszego w historii polskiego slamu poetyckiego od dziś dostępne są w kolekcji Wiersz wolny. Charakterystyczne dla poezji Jasia Kapeli jest żarliwe zaangażowanie: emocjonalne, egzystencjalne i ideowe, a także bezkompromisowość i niepowtarzalny, często przewrotny, nieco gorzkawy humor. Poeta chętnie posługuje się trawestacją, cytatem, między wersami znajdziemy odwołania do Bruna Jasieńskiego i Władysława Broniewskiego, Żeromskiego i Bełzy. Ale uwaga, bo przytoczenia obejmują też komentarze internetowej hejtu skierowanego pod adresem autora – z właściwą im stylistyką.

Prezentowany wybór wierszy Jasia Kapeli obejmuje utwory najnowsze, dotyczące wojny w Ukrainie, sytuacji klimatycznej, kwestii mięsa w świecie ludzkim i decyzji o przejściu na weganizm, a wreszcie dość zaskakującego zwrotu w życiu poety: wcielenie się w rolę wojownika MMA. 19 lutego 2022 Jaś Kapela wystąpił w formule MMA podczas pierwszej gali nowo powstałej federacji typu freak show fight i wygrał walkę z Ziemowitem Piastem Kossakowskim przez nokaut techniczny w pierwszej rundzie. Powody wyboru tej drogi wyjaśnia poemat Jak zostałem wojownikiem MDMA.

Opracowanie redakcyjne: Aleksandra Sekuła, Paulina Choromańska.

Tomik został udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0.