„Umowa społeczna” Rousseau na Wolnych Lekturach!14 czerwca 2022 Nowe publikacje Wolne Lektury

Nasza Biblioteczka filozoficzna powiększyła się dziś o kolejną pozycję! Tym razem opublikowaliśmy najważniejsze dzieło Jean-Jacques’a Rousseau, czyli Umowę społeczną w tłumaczeniu Macieja Starzewskiego. Zapraszamy do lektury!

Najważniejszy tekst filozofii politycznej Jean-Jacques’a Rousseau. Traktat, który zainspirował reformy polityczne, szczególnie w okresie rewolucji we Francji. Rousseau występuje w nim przeciwko ideom epoki feudalizmu, głoszącym prawa monarchów do rządzenia uzasadniane wolą Boga. Odrzuca także pogląd, że państwo powstaje przez umowę przekazania władcy wszystkich praw przez szukające ochrony społeczeństwo. Krytykuje koncepcję, iż prawem jest to, co dyktują silniejsi, neguje prawne przesłanki niewolnictwa. Głosi wolność i równość, możliwość stanowienia sprawiedliwych praw tylko przez niezbywalną wolę powszechną suwerennego ludu, ogółu jednostek, które zgadzają się na dorozumiane porozumienie o zrzeszeniu się w społeczeństwo.

Opracowanie redakcyjne: Wojciech Kotwica, Aleksandra Kopeć-Gryz, Maria Świetlik.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partner projektu: