Opublikowaliśmy „Antoniusza i Kleopatrę” Shakespeare’a!12 maja 2022 Nowe publikacje Wolne Lektury

Od dziś na Wolnych Lekturach znajdziecie nową książkę! To Antoniusz i Kleopatra autorstwa Wiliiama Shakespeare’a w tłumaczeniu Władysława Tarnawskiego. Zapraszamy do lektury!

Najsłynniejszy romans w historii starożytnej, historia skazanej na klęskę miłości rzymskiego wodza i egipskiej królowej, ukazana w znakomitym dramacie Szekspira. Jedna z najdłuższych sztuk mistrza ze Stratfordu, w ponad czterdziestu scenach ukazuje najważniejsze wydarzenia burzliwego związku Kleopatry i Antoniusza, ostatnich lat republiki rzymskiej i niepodległego Egiptu, nakreślone w szerokiej panoramie od Aleksandrii w Egipcie, przez Italię po Grecję.

Marek Antoniusz, doświadczony dowódca i najbliższy współpracownik Juliusza Cezara, po jego śmierci zawiązał porozumienie z Oktawianem, adoptowanym w testamencie głównym spadkobiercą Cezara, oraz Lepidusem. Wspólnie pokonali wojska zabójców Cezara i podzielili się władzą nad rozległym państwem rzymskim. Podczas podróży do wschodnich prowincji, które przypadły mu w udziale, Antoniusz spotkał się z Kleopatrą, egzotyczną, uwodzicielską królową Egiptu. Ich namiętny romans i wspólne szczęśliwe życie w Aleksandrii zostają zakłócone przez wieści z Rzymu: żona Marka Antoniusza, Fulwia, wspólnie z jego bratem wystąpiła przeciwko Oktawianowi…

Opracowanie redakcyjne: Wojciech Kotwica, Maria Świetlik, Aleksandra Kopeć-Gryz.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.