Zbiór nowel Paula Heysego już w naszej bibliotece!19 kwietnia 2022 Nowe publikacje Wolne Lektury

Dzięki darowiznom przekazanym Wolnym Lekturom przez naszych Czytelników i nasze Czytelniczki przygotowaliśmy dla was nową książkę – zbiór nowel Paula Heysego pt. Wesele na Capri w tłumaczeniu Franciszka Mirandoli i Bertolda Merwina. Zapraszamy do czytania! A wesprzeć Wolne Lektury i sfinansować kolejne książki, możecie przekazując nam swój 1% podatku!

Wesele na Capri to zbiór nowel włoskich autorstwa niemieckiego noblisty, Paula Heysego, stanowiących reminiscencje z podróży pisarza do słonecznej Italii. Tom przedstawia włoską codzienność, często odmienną i niezrozumiałą dla przybysza z dalekiej Północy, zafascynowanego jednak niezmiennie śródziemnomorskim temperamentem i kolorytem. Poszczególne nowele są zróżnicowane zarówno historycznie, jak i geograficznie — akcja opowiadanych historii niekiedy toczy się w latach współczesnych autorowi, czasami zaś sięga odległych epok, a ich bohaterowie zamieszkują raz spalone słońcem Sorrento, kiedy indziej alpejskie wioski Trentino. Heyse ze swadą maluje portrety Włochów — biedaków i bogaczy, artystów, rycerzy i chłopów, a ze szczególnym upodobaniem szkicuje postacie kobiet. Wielbiciele południowego nieba i amatorzy włoskiego wina zapewne z przyjemnością oddadzą się lekturze zbioru opowieści niemieckiego pisarza. W skład tomu wchodzą następujące nowele: L’Arrabbiata, Andrzej Ingram, Hafciarka z Treviso, Nino i Maso, Samotni, Wesele na Capri, Wiedźma z korsa, Wdowa z Pizy.

Opracowanie redakcyjne: Elżbieta Sekuła, Wojciech Kotwica, Paulina Choromańska, Aleksandra Kopeć-Gryz.