„Pamiętnik” i „List otwarty” Brzozowskiego na Wolnych Lekturach!14 grudnia 2021 Nowe publikacje Wolne Lektury

Dziś na Wolnych Lekturach pojawiły się dwie nowe publikacje – Pamiętnik List otwarty – autorstwa Stanisława Brzozowskiego. Zasiliły one naszą Biblioteczkę polonisty. Zapraszamy do lektury!

Pamiętnik Stanisława Brzozowskiego jest zapisem ostatnich dni życia znanego pisarza i krytyka, zmarłego w 1911 roku. Pośmiertne wydanie zostało przygotowane przez żonę, Antoninę Brzozowską, a redakcją zajął się Ostap Ortwin, przyjaciel autora. Tekst zawiera notatki i refleksje dotyczące lektur i fascynacji intelektualnych Brzozowskiego; zdaje także relację ze stosunków towarzyskich panujących w środowisku literackim, w którym się on obracał. Pamiętnik został po raz pierwszy opublikowany w 1913 roku w Krakowie.

List otwarty Stanisława Brzozowskiego z 1906 roku stanowi polemiczną odpowiedź na anonimową broszurę, która oskarżała go o współpracę z rosyjską Ochraną i działanie na szkodę kolegów uniwersyteckich. Miało do tego dojść rzekomo w trakcie przesłuchań, podczas których poruszona została kwestia przywłaszczenia sobie przez Brzozowskiego – jako prezesa Bratniaka – pieniędzy organizacji. Wspomniana wyżej broszura zawierała protokoły z tego śledztwa. Tak zwaną sprawę Brzozowskiego analizuje m.in. Czesław Miłosz w eseju Człowiek wśród skorpionów.

Opracowanie redakcyjne: Elżbieta Sekuła, Aleksandra Sekuła, Zuzanna Pyzikiewicz, Maria Świetlik, Aleksandra Kopeć-Gryz.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partner projektu