Prezent na Mikołajki – wierszyki dla dzieci współczesnych autorów6 grudnia 2021 Bez kategorii

Z myślą o najmłodszych czytelnikach udostępniliśmy dziś cztery tomy poetyckie. W kolekcji Literatura dla dzieci i młodzieży znaleźć można teraz następujące tomiki z wierszami: Czy pisarzom burczy w brzuchu? Pawła Beręsewicza, Żółw Wiercipięta i inne zwierzęta Agnieszki Frączek, Tyle rzeczy niezwykłych Juliana Kornhausera, Nochal Czarodziej Agnieszki Wolny-Hamkało. Zachęcamy do wspólnego czytania z dziećmi!

Wszystkie wiersze zostały udostępnione na wolnej licencji (Licencja Wolnej Sztuki 1.3), która umożliwia legalne i szerokie korzystanie z tekstów każdemu użytkownikowi Internetu. Oznacza to, że każda zainteresowana osoba może z nich odtąd korzystać zgodnie z prawem ‑ bezpłatnie przeglądać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

Czy pisarzom burczy w brzuchu? Paweł Beręsewicz

Niniejszy zbiór dowcipnych wierszy to plon spotkań autorskich, jakie Paweł Beręsewicz odbył ze swymi młodymi Czytelnikami. Znajdziecie tu – ubrane w szatę artystyczną – odpowiedzi na niełatwe pytania. Wobec niektórych ogarnia wręcz zdumienie: że też nigdy dotąd ich sobie człowiek nie zadał! Choćby tytułowe: Czy pisarzom burczy w brzuchu? No właśnie…

Żółw Wiercipięta i inne zwierzęta Agnieszka Frączek

Bohaterem tego zbioru jest pewien mały żółw (mały, choć ma sto lat, ale u żółwi już tak jest). Jest bardzo ciekawy świata. Wprost nie może usiedzieć w miejscu. Dlatego zwą go Żółw Wiercipięta. Odwiedza psa, kota, wiewiórkę i hipopotama, i… Kogo jeszcze? Sprawdźcie sami.

Tyle rzeczy niezwykłych Julian Kornhauser

Niniejszy tom wierszy powstał z myślą o córce poety, jak wskazuje podtytuł zbioru: Tyle rzeczy niezwykłych. Wiersze dla Agatki. Jest zatem adresowany przede wszystkim do najmłodszych czytelników. Niecodzienne widzenie spraw codziennych: miasta nocą, potoku w górach czy zwykłej szklanki — to coś, co wspólne jest dzieciom i poetom. Dobrze, że kiedy jedne dzieci dorastają, przychodzą inne dzieci. Dzięki temu poeci nie są samotni w swych zaczarowanych zamkach ze słów.

Opracowanie redakcyjne i przypisy: Paulina Choromańska, Aleksandra Kopeć-Gryz, Aleksandra Sekuła.

Nochal Czarodziej Agnieszka Wolny-Hamkało

Jeśli nie wiecie, jak znaleźć w swoim mieście czarodzieja — w tej opowiastce znajdziecie dokładne instrukcje. Dowiedzieć się stąd można zresztą znacznie więcej. Nochal czarodziej Agnieszki Wolny-Hamkało to bajka o nieco niezwykłym magu oraz o tajemniczych zniknięciach dzieci w okolicy pewnej górki… Chcecie wiedzieć, jak to było? Sprawa zaraz się wyjaśni.

Opracowanie redakcyjne i przypisy: Aleksandra Kopeć-Gryz, Aleksandra Sekuła.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.