„Wyprawa Cyrusa (Anabaza)” opublikowana!25 listopada 2021 Nowe publikacje Wolne Lektury

Od dziś w naszej bibliotece znajdziecie kolejną nową publikację. To Wyprawa Cyrusa (Anabaza) autorstwa Ksenofonta, w tłumaczeniu Artura Rapaporta.

Jeden z pierwszych pamiętników wojskowych, najbardziej znane dzieło Ksenofonta, uczestnika wyprawy Dziesięciu Tysięcy, zwykłego żołnierza, który z czasem został jednym z wodzów.

Perski książę Cyrus potajemnie zbiera wojska przeciwko swojemu bratu, żeby odebrać mu tron Persji. Na jego służbę przystają oddziały greckich najemników. W wielkiej rozstrzygającej bitwie, stoczonej w samym w samym centrum perskiego imperium, książę ginie. Dziesięć tysięcy Greków rozpoczyna brawurowy odwrót do ojczyzny przez tysiąc mil nieznanego, wrogiego terytorium.

Opracowanie redakcyjne: Wojciech Kotwica, Martyna Sztejna, Aleksandra Kopeć-Gryz.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Partner projektu: