„Nagroda Nike sprawiła, że odważyłem się mówić o pewnych rzeczach, o których mówić się wcześniej wstydziłem”. Spotkanie autorskie z Radkiem Rakiem z okazji prapremiery „Małych zwierzątek” na Wolnych Lekturach.8 grudnia 2020 Bez kategorii Nowe publikacje Towarzystwo Przyjaciół Wolnych Lektur Wolne Lektury Wydarzenia

7 grudnia 2020 r. odbyło się spotkanie autorskie z tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej „Nike” Radkiem Rakiem, które poprowadził Michał Nogaś. Podobnie jak poprzednie, także i to spotkanie ze względu na sytuację pandemiczną odbyło się online. Na żywo oglądało nas ok. 500 widzów. Jeśli ktoś przegapił transmisję, można ją odtworzyć, klikając w ten link. Małe zwierzątka są dostępne tutaj.

Radek Rak i Michał Nogaś rozmawiali o polskiej prowincji lat 90. i tej współczesnej. Pojawiły się wątki systemu edukacji, dzieciństwa autora i jego szkolnych wspomnień, literatury współczesnej oraz – jak przystało na weterynarza – zwierząt, czyli wszystkie te, które znajdują się w Małych zwierzątkach.

To, co się działo w małym miasteczku w latach 90. to były wydarzenia, po których takie miasta jak Dębica się nie pozbierały. To temat na powieść – mówił autor, zapowiadając, że Małe zwierzątka są dla niego próbką zmierzenia się z dużym tematem, z której kiedyś może narodzić się coś większego.

Radek Rak, fot. Barbara Boroń-Rak

Nagroda Nike sprawiła, że odważyłem się mówić o pewnych rzeczach, o których mówić się wcześniej wstydziłem – przyznał Radek Rak, wskazując, że docenienie przez krytyków daje odwagę poruszania nowych tematów, również tych trudnych i kontrowersyjnych, ale przede wszystkim różnych od tego, co publikował dotychczas i z czego znają go czytelnicy.

Tych, którzy jeszcze nie czytali, zachęcamy do lektury i choć opowiadanie to forma krótka, naprawdę jest co czytać. Małe zwierzątka są obecnie dostępne w specjalnym dostępie przedpremierowym, dla członków Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur. Aby do niego dołączyć, wystarczy wpłacić jednorazowo dowolną kwotę. Żeby mieć dostęp do kolejnych prapremier, zachęcamy do stałego wspierania biblioteki. Już w styczniu pojawi się kolejny tekst: tym razem napisze dla nas Ziemowit Szczerek. My tymczasem nagrywamy audiobooka Małych zwierzątek Radka Raka, który już niedługo opublikujemy w bibliotece. A specjalnie dla Wolnych Lektur opowiadanie przeczyta Adam Fidusiewicz.

Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Czytelnictwa.