Opublikowaliśmy sprawozdania za 2019 rok22 czerwca 2020 Bez kategorii

Z przyjemnością informujemy, że na stronie Dokumenty opublikowaliśmy sprawozdania fundacji Nowoczesna Polska za rok 2019.

***

Czasami, żeby organizacja działała równie sprawnie jak do tej pory, trzeba wszystko w niej zmienić. Rok 2019, który właśnie zakończyliśmy, był ostatnim rokiem działania fundacji Nowoczesna Polska w modelu opierającym się wyłącznie o finansowanie publiczne. W grudniu rozpoczęliśmy – długotrwały i niełatwy – proces współfinansowania naszych działań oparty na modelu społecznościowym. Wierzymy, że pomoże nam to osiągnąć tak potrzebną stabilność – przede wszystkim jednak umożliwi skoncentrowanie się na działalności na rzecz dobra publicznego.

Ostatnie kilka lat było dla fundacji bardzo trudne. Przechodziliśmy nieustanne, ogromne zmiany. Były lata, kiedy przegrywaliśmy większość konkursów dotacyjnych i stawaliśmy na granicy bankructwa. Były lata, kiedy otrzymywaliśmy ogromne granty na bardzo specyficzne projekty wymuszające przebudowanie całego zespołu i metodologii działania. Kiedy rozpoczęliśmy w 2018 roku proces strategicznej refleksji nad działaniami Fundacji okazało się, że te ciągłe zmiany postrzegamy nie jako szansę na rozwój, ale przede wszystkim jako zagrożenie dla naszej podstawowej działalności.

Od 2007 roku rozwijamy zasoby cyfrowe ważne dla systemu edukacji – czyli popularną i cenioną bibliotekę Wolne Lektury. Pobiliśmy kolejne rekordy popularności: w 2019 roku odwiedziło nas niemal 6 milionów unikalnych użytkowników. W kolejnych latach chcemy się skoncentrować na rozwijaniu zasobów biblioteki. Dodatkowo będziemy uzupełniać tę podstawową misję projektami związanymi z promocją czytelnictwa, opieką nad domeną publiczną i wolną kulturą, kompetencjami medialnymi.

Już pierwsze miesiące zbiórek publicznych pokazały, że jest to zaskakująco płynnie rozwijające się źródło finansowania. Szacujemy, że biorąc pod uwagę dotychczasowe tempo pozyskiwania darczyńców, do uzyskania niezależności finansowej od funduszy publicznych potrzebujemy trzech lat wytężonej pracy. Jest to perspektywa odległa, ale realna. Mamy nadzieję, że wspólnie z nami będziecie budować zasoby wolnej kultury. Nie zawiedziemy Waszego zaufania.

Jako Organizacja Pożytku Publicznego chcemy działać zgodnie z najwyższymi standardami. Dlatego staraliśmy się, aby nasz raport z działań w roku 2019 był maksymalnie przejrzysty i rzeczowy. Przyjemnej lektury!

Paulina Choromańska i Jarosław Lipszyc

Zarząd fundacji Nowoczesna Polska