„Powrót” Jerzego Żuławskiego na Wolnych Lekturach!31 stycznia 2019 Nowe publikacje Wolne Lektury

Od dziś w bibliotece Wolnych Lektur znajdziecie Powrót Jerzego Żuławskiego. Zapraszamy do lektury!

Kraków, początek XX wieku. Do miasta z dalekiej podróży powraca Roman Turski, niegdyś znany literat, obecnie bogaty biznesmen. Jego powrót wzbudza ogromne zainteresowanie śmietanki towarzyskiej Krakowa, zwłaszcza księżnej Heleny Hazarapelianowej, pięknej kobiety, łamaczki serc otoczonej wiankiem adoratorów. Turski, który wyjechał ze względu na nieudaną relację z nią, wierzy, że ten etap jest już zakończony i przystępuje do  planowania biznesu w Zakopanem.

Powrót to pierwsza część dylogii (planowanej trylogii, niezrealizowanej ze wzgędu na przedwczesną śmierć autora) Laus feminae Jerzego Żuławskiego. Powieść ukazała się w 1914 roku. Wykorzystująca wiele schematów pojawiających się na przełomie wieków (środowisko artystyczno-intelektualne, motywy tatrzańskie, obezwładniająca kobiecość wobec męskości) oraz odwołująca się do najpopularniejszych ówcześnie myśli filozoficznych (Weininger, Nietzsche) nie zapisała się wyraźnie na kartach historii literatury. Analizowana po latach zwykle w kontekście walki płci jest ciekawą i niejednoznaczną summą swoich czasów.

Opracowanie redakcyjne: Aleksandra Kopeć, Aleksandra Sekuła, Paulina Choromańska, Klaudia Mizerska.

Tłumaczenie fragmentów francuskojęzycznych: Szymon Kowalski.