Publikujemy „Dzieje jednego pocisku” Andrzeja Struga!4 października 2018 Nowe publikacje Wolne Lektury

Dziś biblioteka Wolnych Lektur powiększyła się o nowego autora i nową pozycję — opublikowaliśmy Dzieje jednego pocisku  autorstwa Andrzeja Struga!

Śmiertelnie niebezpieczny depozyt przechodzi z rąk do rąk i sam pozostając wciąż nienaruszony, znaczy szlak swojej wędrówki licznymi ofiarami: ludzie wpadają w ręce carskiej policji lub w szaleństwo.

Skomplikowana i dramatyczna historia bomby, skonstruowanej na zamówienie bojowej frakcji Polskiej Partii Socjalistycznej, stanowi pretekst do pokazania szerokiej panoramy polskiego społeczeństwa w rewolucyjnym roku 1905. Każda z wyrazistych postaci reprezentuje inny typ, Andrzej Strug każdą z nich traktuje indywidualnie, opisuje dostosowanym do niej językiem i w odpowiedniej stylistyce. Pomiędzy bohaterami znajdują się inteligenci, robotnicy, kapitaliści, chłopi, ideowi działacze i bezwzględni bandyci, Polacy, Rosjanie, Żydzi i Niemcy, wszyscy wplątani w dramatyczne wydarzenia tego trudnego czasu.

Dzieje jednego pocisku obrazują — w miniaturze — historię narastania, triumfalnego apogeum i bolesnego wygasania rewolucji. Ogniskują związane z nią emocje, rozpacz i nadzieje.

Opracowanie redakcyjne: Dorota Kowalska, Paulina Choromańska, Aleksandra Kopeć.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.