Digital Atelier – spotkaliśmy się po raz trzeci!5 marca 2018 App Your School Edukacja cyfrowa Edukacja Medialna Relacje Wydarzenia

Za nami realizacja już trzeciej Pracowni Cyfrowej w Bytomiu w ramach projektu App Your School. Tym razem skupiliśmy się w okół tematu „Portretu obywatela”. Tworzyliśmy portrety mieszkańców miasta, szkicowaliśmy i wykorzystywaliśmy aplikacje do wspólnego działania!

W ramach europejskiego projektu APP YOUR SCHOOL testujemy nowe modele nauczania, prowadząc Pracownię Cyfrową (Digital Atelier) w szkołach. Pracownie mają ułatwi wzmocnienie wiedzy i kompetencji medialnych i cyfrowych, a także interpersonalnych uczniów i uczennic. Projekt realizujemy przy współpracy z nauczycielkami ze Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu. Podczas trzeciego spotkania w Pracowni Cyfrowej, tworzyliśmy portrety mieszkańców Bytomia. Po krótkim warsztacie dotyczącym podstaw fotografii i robienia portretów, uczestnicy zostali poproszeni o dobranie się w grupy, by udać się w miasto na spotkania z przypadkowymi mieszkańcami miasta.

Każda grupa miała za zadanie sfotografować telefonem komórkowym portret spotkanej osoby (za jej zgodą). Po powrocie uczestnicy uczyli się edycji zdjęć w bezpłatnej aplikacji PXLR według wspólnie ustalonych parametrów edytora. Dzięki aplikacji udało się również stworzyć kolaże ze złączonych portretów mieszkańców!

Fotograficzne portrety wykonane przez uczestników warsztatu w przestrzeni miasta zostały wydrukowane w czarno-bieli w formacie A4. Na ławkach zostały ułożone białe kartki formacie A3 oraz węgle do szkicowania. Uczestnicy mieli za zadanie odzwierciedlić sfotografowane osoby na białej kartce zgodnie z techniką szkicowania zaczerpniętą z projektu „The Memory Project”Wśród portretów współczesnych obywateli znalazły się również portrety postaci historycznych (przygotowane przez prowadzące), które poprzez swoje działanie, zaangażowanie, postawę, stały się ważne dla historii miasta.

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy zebrali się przy ruchliwej ulicy. Tam zakrywali swoje twarze narysowanymi portretami, po czym ukazywali siebie, cały czas robiąc zdjęcia w taki sposób, by stworzyć animację po-klatkową. Animacja, po odpowiednim zmontowaniu,  ma przedstawić sfotografowane osoby w jeden wspólny tłum mieszkańców Bytomia. DIGITAL ATELIER to Pracownie wykorzystujące kreatywność, kompetencje cyfrowe i medialne uczestników i rozwijające aktywne postawy społeczne.

Co to jest App Your School?

W ramach projektu prowadzimy Pracownię Cyfrową i szkolimy nauczycieli w zakresie nowych metod pracy edukacyjnej, które narodziły się we Włoszech (metoda opracowana przez Bruno Munari oraz metoda Alberto Manzi). Łączymy działania twórcze z wykorzystaniem nowych mediów i oraz narzędzi TIK. Testujemy i wdrażamy nowe modele nauczania (nazywane Digital Atelier Pracownie Cyfrowe) oraz tworzymy podręcznik z opisem całej metodologi. Dzięki tym działaniom chcemy wpłynąć na motywowanie zarówno uczniów jak i nauczycieli do korzystania z TIK dla osiągania korzyści osobistych oraz dać szansę uczniom na wykorzystanie swoich kompetencji cyfrowych na rzecz dobra drugiej osoby.

Chcesz wiedzieć więcej o programie App your school? Wejdź na www.appyourschool.eu  lub pobierz broszurę ze strony https://milpeer.eu/appyourschool/

Fot. Zofia Radziwiłł, Fundacja Nowoczesna Polska, CC BY