Hanrahan Rudy na Wolnych Lekturach!17 stycznia 2018 Nowe publikacje Wolne Lektury

Biblioteka Wolnych Lektur powiększyła się o kolejną pozycję! Dziś opublikowaliśmy Hanrahana Rudego autorstwa W. B. Yeatsa.

Hanrahan Rudy Yeatsa w przekładzie Miriama (Zenona Przesmyckiego) to zbiór opowiadań o fikcyjnym irlandzkim bardzie — poecie, nauczycielu, pijaku i kobieciarzu — z licznymi nawiązaniami do celtyckich wierzeń i legend. Irytującego pieśniarza oglądamy w sześciu odsłonach: gdy dzięki czarodziejskiej księdze przywołuje irlandzką boginię piękna tylko po to, ją odesłać w geście mizoginicznego rozczarowania; gdy próbuje uwieść córkę kobiety, która udzieliła mu schronienia; gdy tworzy pieśni ku chwale ojczyzny na utrzymaniu byłej kochanki; gdy wyśmiewa starość i niedołężność; gdy na grobie kobiety, którą kochał, ogląda procesję gości z zaświatów; wreszcie gdy umiera doglądany przez starą wariatkę.

Opracowanie redakcyjne: Paulina Choromańska, Aleksandra Kopeć, Wojciech Kotwica, Katarzyna Makaruk, Karolina Rempalska.