„Pierwsze kroki” Balzaka na Wolnych Lekturach18 grudnia 2017 Nowe publikacje Wolne Lektury

W Biblioteczce Boya znajdziecie od dziś nową książkę Honoriusza Balzaca. Zapraszamy do lektury Pierwszych kroków, powieści wchodzącej w skład Komedii ludzkiej.

Wiadomo, jak uniwersalnym zjawiskiem jest nuda w podróży. Wiadomo też, jak powszechnie ludzie przeglądają się w sobie nawzajem, odczytują się wzajemnie (niekiedy fałszywie) i grają przed sobą improwizowane role. Pierwsze kroki Balzaka to niemal humoreska – wyrastająca z obserwacji tych zjawisk. Jednakże tło społeczne, zarysowane ręką mistrza z lekkością i swadą, nadaje temu obrazkowi obyczajowemu z pierwszej połowy XIX w. zaskakującą głębię.

Opracowanie redakcyjne i przypisy: Paulina Choromańska, Aleksandra Kopeć, Wojciech Kotwica, Aleksandra Sekuła. Tłumaczył Tadeusz Boy-Żeleński.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.