Wolne Lektury partnerem portalu lektury.gov.pl5 grudnia 2017 Bez kategorii

5 grudnia uruchomiono platformę lektury.gov.pl która jest katalogiem lektur szkolnych, zarówno w formatach do czytania, jak i audiobooków. Z przyjemnością informujemy, że ogromna większość dostępnych tam zasobów pochodzi z biblioteki Wolne Lektury. Fundacja Nowoczesna Polska jest partnerem projektu.

Biblioteka Wolne Lektury prowadzona jest od 10 lat. Naszym priorytetem zawsze była najwyższa możliwa jakość opracowania pod względem merytorycznym i technicznym tekstów literackich z domeny publicznej. Dzięki udostępnianiu utworów w przyjaznych formatach doceniają nas nauczyciele i uczniowie. W samym tylko roku 2017 zanotowaliśmy już ponad 3,8 miliona unikalnych użytkowników.

Na platformie lektury.gov.pl, dedykowanej przede wszystkim uczniom, znajduje się w sumie ponad 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające – od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka. Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 nagrań, których słuchać można w trakcie uprawiania sportu, wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Dedykowane są one w szczególności uczniom niemogącym korzystać z tradycyjnych książek, w tym niewidomym, dyslektykom, a także cierpiącym na epilepsję fotogenną.

Obecna wersja portalu ma charakter pilotażowy. Pilotaż projektu zakończy się wraz z rokiem szkolnym 2017/2018, a z biegiem czasu zasoby na portalu będą powiększane i uzupełniane o nowe utwory. W prace nad platformą zaangażowane były Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju, NASK – Państwowy Instytut Badawczy. Lektury udostępnili: Fundacja Nowoczesna Polska, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Legimi oraz Nexto. Aplikację mobilną udostępnia Legimi. Wśród partnerów projektu znalazła się Fundacja Widzialni.