Wolne Lektury mają 10 lat!17 września 2017 Wolne Lektury Wydarzenia

17 września 2007 roku uruchomiliśmy bibliotekę Wolne Lektury! Po 3 miesiącach prac w zasobach znajdowały się 123 teksty (z tego 75 krótkich form autorstwa Jana Kochanowskiego), mieliśmy funkcjonalny język XML i pierwszą, skromną wersję strony. Prace redakcyjne były prowadzone na MediaWiki. Pierwszego dnia bibliotekę odwiedziło 60 tysięcy użytkowników i strona przestała działać. Można ją było odwiedzić ponownie dopiero 3 dni później.

Pomysłodawcą stworzenia biblioteki internetowej był Krzysztof Król, a niezbędne wsparcie merytoryczne zapewniła Biblioteka Narodowa dzięki osobistemu zaangażowaniu jej dyrektora Tomasza Makowskiego.

Początkowo Wolne Lektury były biblioteką szkolną, w której znaleźć można było lektury szkolne zalecane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dziś jest to biblioteka klasyki literatury polskiej i światowej, w której zasobach znajduje się 5281 utworów z domeny publicznej i na wolnych licencjach.

Wolne Lektury z niewielkiego serwisu rozrosły się w jedną z największych darmowych bibliotek internetowych z zasobami w języku polskim. To nie byłoby możliwe bez wsparcia setek osób, które od pierwszego dnia pracowały nad rozwojem strony i dzięki ich wsparciu rozwijała się ona bardzo dynamicznie. Dziękujemy dziś wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania i rozwoju Wolnych Lektur – koordynatorkom, redaktorkom i redaktorom, programistom, wolontariuszkom i wolontariuszom, praktykantkom i praktykantom, przyjaciołom, darczyńcom i czytelnikom – to dzięki Wam biblioteka istnieje dzisiaj w takim kształcie i wciąż się rozwija!

Rozwój Wolnych Lektur jest możliwy dzięki wsparciu finansowemu, które dotychczas otrzymaliśmy między innymi od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, Muzeum Historii Polski, Fundacji Kronenberga City Handlowy, Fundacji Orange, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Na koniec kilka ciekawostek:

• w zasobach znajdziecie 5281 utworów napisanych przez 343 autorów,
  • w bibliotece mamy 27 kolekcji,
  • możecie obejrzeć 400 reprodukcji dzieł sztuki, których autorami jest 175 artystów,
  • możecie posłuchać 578 audiobooków w formatach MP3 i Ogg Vorbis oraz 125 w formacie DAISY,
  • możecie przeczytać 72 utwory udostępnione na wolnej licencji,
  • zbiór motywów składa się z 757 haseł,
  • najwięcej niepowtarzających się motywów oznaczyliśmy w Tako rzecze Zaratustra Nietzschego,
  • Miłość to najczęściej oznaczany motyw w utworach,
  • we wszystkich książkach mamy 119 446 przypisów,
  • najwięcej przypisów znajduje się w Pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska – 4109,
  • dzięki wsparciu czytelników z sukcesem zakończyliśmy 56 zbiórek,
  • od 2011 roku prace redakcyjne odbywają się na Platformie Redakcyjnej,
  • dotychczas najwięcej odsłon zanotowaliśmy w 2016 roku – 5 702 292.

Dziękujemy wszystkim za dotychczasową współpracę przy tworzeniu biblioteki i za korzystanie z jej zasobów. Życzymy sobie i naszym Czytelnikom kolejnych dekad obfitujących w ciekawe premiery!

fot. ポトフ, CC BY 2.0