„O czym szumią wierzby” – lektura dla małych i dużych czytelników1 czerwca 2017 Nowe publikacje Wolne Lektury

Dzień Dziecka to doskonała okazja, żeby sięgnąć po klasyczną powieść dla dzieci Kennetha Grahame’a z 1908 roku. O czym szumią wierzby to książka, która na pewno spodoba się zarówno małym, jak i dużym czytelnikom Wolnych Lektur.

Najpopularniejsze książki dla dzieci napisane po angielsku, Alicja w Krainie czarów, O czym szumią wierzby oraz Kubuś Puchatek, choć powstałe w różnych czasach, mają wspólną cechę. Zaczęły się od historyjek, które dorośli, improwizując, opowiadali bliskim sobie dzieciom. Mimo literackiego opracowania, O czym szumią wierzby zachowuje cechy bajek do poduszki opowiadanych przez autora swemu synowi: pełnych ciepła i humoru, gdzie bohaterem kolejnych przygód jest raz jeden, raz inny z przyjaciół, zaś fabuła czasem snuje się niespiesznie, a czasem pędzi w zawrotnym tempie.

Oto Kret, który pewnego wiosennego dnia, zniecierpliwiony nużącym robieniem porządków w mieszkaniu, rzuca wszystko i wychodzi na zewnątrz. W górze wzywa go nieznany świat! Wałęsając się po okolicy, dociera do brzegu Rzeki, czegoś, czego nigdy wcześniej nie widział. Mieszkający w pobliżu Szczur Wodny namawia go na wspólną przejażdżkę łodzią. Tak zaczyna się ich przyjaźń. Dzięki Szczurowi po pewnym czasie Kret zyskuje nowych znajomych: zarozumiałego i impulsywnego Ropucha, właściciela Ropuszego Dworu, oraz żyjącego na uboczu mądrego Borsuka. Przyjaciół czeka wiele przygód.

Powieść w tłumaczeniu Marii Godlewskiej i Zofii Baumanowej udostępniliśmy w kolekcji literatury dla dzieci i młodzieży.

Opracowanie redakcyjne: Paulina Choromańska, Wojciech Kotwica, Karyna Yurchuk.