Poznaliśmy zwycięzców konkursu „Misja – książka!”21 marca 2017 Wolne Lektury Wydarzenia

Od 15 września 2016 roku, wspólnie z Ridero IT Publishing sp. z o.o., przeprowadzaliśmy Konkurs: „Misja – książka!”, w którym udział wzięli uczniowie ze szkół ponadpodstawowych. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej. 20 marca 2017 roku poznaliśmy Laureatów Złotego, Srebrnego i Brązowego Pióra.

Konkurs: „Misja – książka!” skierowany był do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych w Polsce. Jego celem było rozwijanie i wspieranie zainteresowań czytelniczych wśród młodzieży. Młodzi Autorzy, dzięki pomocy i wsparciu zaangażowanego w „misję” nauczyciela, napisali opowiadania i zaprojektowali książkę od pierwszej do ostatniej strony w Inteligentnym Systemie Wydawniczym Ridero. Dzięki temu pokazaliśmy młodym ludziom, że dzięki nowoczesnej technologii komputerowej, pisanie, czytanie i wspólne tworzenie znacznie wykracza poza schemat kartki i długopisu. Założeniem konkursu było kształtowanie umiejętności twórczego myślenia oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodych ludzi, dając im możliwość przekazania własnego punktu widzenia i wyrażenia swoich uczuć i emocji.

20 marca 2017 roku w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się uroczysta Gala Konkursowa, podczas której zostały wręczone nagrody zwycięzcom konkursu. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele – uczestnicy konkursu, Beata Stasińska, przewodnicząca Jury, Alexander Kasyanenko, Tony Levintant i Monika Młodawska z Ridero IT Publishing sp. z o.o., Minister Maciej Kopeć, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Paulina Choromańska, Aleksandra Kopeć i Jarosław Lipszyc z fundacji Nowoczesna Polska.

Do konkursu poprawnie zgłoszono 837 książek, z których każda zawierała od kilku do kilkunastu napisanych przez uczniów opowiadań. Łącznie zgłoszono 844 drużyny szkolne i zarejestrowało się 1008 nauczycieli.

Od 15 listopada 2016 do 15 stycznia 2017 trwał pierwszy etap głosowania – głosowanie internautów – podczas którego zostało wybranych pięćdziesiąt tomików opowiadań, które następnie oceniło Jury. W skład Jury weszli: Beata Stasińska, Dominika Słowik, Marcin Wilk, Michał Rusinek, Sylwia Chutnik, Joanna Olech. Jury po zapoznaniu się z pracami wybrało sześć zwycięskich tomów i wyróżniło sześć opowiadań.

Laur Brązowego Pióra przyznany został trzem książkom. Nagrody otrzymali:

Marta Sieniawska, Karolina Boryga, Zuzanna Łopuszyńska, Aleksandra Mańka, Patryk Pieczkowski, Julia Zalewska, Hubert Rogala, Michał Sawulski, Michał Woźniak, Patryk Gawron z Gimnazjum nr 25 im. Szarych Szeregów w Lublinie, którzy pod opieką pani Anetty Gawryluk napisali opowiadania do tomu Flesz czasoprzestrzeni.

Maria Gut, Aleksandra Oleszek, Julia Łobodzińska, Maria Jelonek, Wiktoria Chołast, Julia Wójcik, Aleksandra Dudziak, Krystyna Gut z Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, które pod opieką pani Joanny Wójtowicz stworzyły tom opowiadań Historie zamknięte w butelce.

Julia Kucmin, Daria Domagała, Olga Kozera, Zuzanna Łach, Aleksandra Adach z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, które pod opieką pani Edyty Roman napisały tom opowiadań Wewnątrz.

Laur Srebrnego Pióra został przyznany dwóm tomom opowiadań. Nagrody otrzymali:

Lidia Borgosz, Rose Froemer, Ewa Kurowska, Anna Gołuńska, Nadia Mizgalska, Jadwiga Cicha, Maria Kręcicka, Patrycja Michalczyk, Kamila Wierzbicka z Dwujęzycznego Gimnazjum Atut Fundacji Edukacji Międzynarodowej we Wrocławiu, które pod opieką pani Magdaleny Dąbrowskiej stworzyły tom opowiadań pt. Czas.

Nicole Klobuczek, Julia Szymik, Karolina Gawliczek, Paulina Puczek z II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza z Raciborza, które pod opieką pani Moniki Janowskiej napisały opowiadania składające się na tom Kamienica.

Najważniejszą nagrodę – Laur Złotego Pióra – za zajęcie pierwszego miejsca w pierwszej edycji konkursu „Misja – książka!” otrzymali:

Hanna Baran, Adam Czarnecki, Katarzyna Zarzycka, Witold Serwatka, Justyna Pietrzak, Daniel Piotrak, Marta Wiążewska  z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, którzy tom opowiadań Układanka napisali pod opieką pana Dariusza Martynowicza.

Zwycięska praca, tom pt. Układanka, niebawem znajdzie się w bibliotece Wolne Lektury.

Ponadto każdy z członków Jury wyróżnił jedno, jego zdaniem najlepsze, opowiadanie:

• Beata Stasińska wyróżniła opowiadanie Nieuważnie Aleksandry Adach z tomu Wewnątrz,
  • opowiadanie Wystrzał Katarzyny Zarzyckiej z tomu Układanka zostało wyróżnione przez Dominikę Słowik,
  • Sylwia Chutnik wyróżniła opowiadanie Oczy Nadii Mizgalskiej pochodzące z tomu Czas,
  • opowiadanie Mechanika kognitywna Zuzanny Łach z tomu pod tytułem Wewnątrz wyróżniła Joanna Olech,
  • opowiadanie O jeden krok za daleko Justyny Bielas z tomu Kiedy umiera nadzieja zostało wyróżnione przez Michała Rusinka,
  • opowiadanie Stokrotka Aleksandry Niełacnej z tomu Bukiet Ofelii wyróżnił Marcin Wilk.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz statuetki, które zostały im wręczone przez Ministra Macieja Kopcia, Beatę Stasińską oraz Jarosława Lipszyca.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów na literackiej drodze!

Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej.

Patroni medialni: kulturatka.pl, granice.pl, Portal Oświatowy, Strefa autora, edutorial, Oko na kulturę, Biuro Literackie, TIK w edukacji, Instytut Książki, Tygodnik Powszechny.

Sponsorzy konkursu: My center, LitRes.

fot. Aleksandra Kopeć, CC BY-SA 3.0 PL.