Kulturalny Bilet Wolontariusza – zapraszamy na warsztaty do fundacji18 listopada 2016 Wydarzenia

WwK_bilet 6:_5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Powstał on, aby uhonorować wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas i energię pracując na rzecz innych. Z tej okazji 62 instytucje kultury z 12 miast zaproszą do siebie wolontariuszy w ramach I edycji Kulturalnego Biletu Wolontariusza. Fundacja Nowoczesna Polska również przygotowała propozycję dla wolontariuszy.

Kulturalny Bilet Wolontariusza to projekt dedykowany wszystkim Wolontariuszom, zarówno tym działającym w ramach instytucji kultury, jak i angażującym się w innych obszarach. Jego celem jest zmiana wizerunku wolontariusza poprzez stworzenie platformy zaangażowanych instytucji kultury, ma także wspomóc budowę i rozwój wolontariatu w instytucjach oraz zachęcić je do współpracy. W I edycji akcji biorą udział 62 instytucje kultury z 12 miast: Gdańska, Gdyni, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Suszca, Warszawy i Wrocławia. Wolontariusze do dyspozycji mają ponad 2000 biletów.

W ramach Kulturalnego Biletu Wolontariusza fundacja organizuje szkolenie z prawa autorskiego, które poprowadzi dr Krzysztof Siewicz. Już 12 grudnia w godz. 14-17 porozmawiamy o:

1. podstawowych elementach prawa autorskiego (utwór, twórca, autorskie prawa osobiste i majątkowe, własność przedmiotu a prawa autorskie, domena publiczna, dozwolony użytek prywatny i publiczny);
2. umowach prawnoautorskich, a w szczególności licencjach, wolnych licencjach, licencjach Creative Commons i zasadach stosowania w praktycznej działalności instytucji, wzorach umów licencyjnych;
3. Otwartych Zasobach Edukacyjnych, wyszukiwaniu materiałów, korzystaniu z nich i publikowaniu na wolnych licencjach.

Krzysztof Siewicz – radca prawny specjalizujący się w prawnych aspektach przetwarzania informacji (co niektórzy nazywają prawem autorskim, prawem nowych technologii, prawem internetu itp.). Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz uzyskał dyplom LLM Central European University w Budapeszcie. Doktorat o ochronie wolności użytkowników oprogramowania obronił na Uniwersytecie w Lejdzie (Holandia). Był koordynatorem prawnym Creative Commons Polska i jest autorem polskiej lokalizacji wersji 3.0 licencji CC. Jest ponadto autorem szeregu publikacji naukowych poświęconych korzystaniu z technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz posiada wieloletnie doświadczenie doradcze w tej tematyce. Obecnie jest również członkiem zespołu Platforma Otwartej Nauki na ICM UW. Amatorsko trenuje szermierkę (szpada sportowa).

Jak się zarejestrować?

Jeśli chcecie wziąć udział w naszym warsztacie lub w innych wydarzeniach organizowanych w ramach Kulturalnego Biletu Wolontariusza, należy wejść na stronę wydarzenia i w zakładce „Rejestracja dla wolontariuszy” wypełnić formularz i wybrać ofertę. Jedna osoba może skorzystać z kilku ofert. Decyduje kolejność zgłoszeń – liczba miejsc jest ograniczona.

Organizatorami akcji są: Narodowe Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie oraz Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy.