„Gösta Berling” w biblioteczce noblistów na Wolnych Lekturach3 listopada 2016 Nowe publikacje Wolne Lektury

lagerlof-gosta-berling

Powstała z cyklu opowiadań, debiutancka i jednocześnie najlepsza powieść Selmy Lagerlöf, pierwszej autorki uhonorowanej literacką nagrodą Nobla. Książka Gösta Berling od dziś dostępna jest w biblioteczce noblistów.

Nasycona poetycką lirycznością, opisami surowego, zimowego piękna krajobrazu Szwecji, łączy w sobie sceny z życia ziemiaństwa na początku XIX wieku z ludową baśniowością i elementami nadnaturalnymi. W niemym dramacie filmowym opartym na Göście Berlingu rola młodej hrabianki zakochanej w byłym pastorze stała się dla osiemnastoletniej Grety Garbo przepustką do kariery światowej gwiazdy ekranu.

Pastor Gösta Berling ma niecodzienny dar: jego porywające kazania zjednują mu przychylność całej społeczności. Niestety ma także całkiem przyziemną słabość. Po kolejnym alkoholowym wybryku opuszcza plebanię, nie czekając na usunięcie z parafii. Zostaje wędrownym żebrakiem, jednak szybko nałóg znów w nim zwycięża. Majorowa z Ekeby, właścicielka hut żelaza, najpotężniejsza kobieta Värmlandii ratuje Göstę od śmierci i skłania go do przyłączenia się do grona mieszkających w jej posiadłości hulaszczych oryginałów, bezdomnych „kawalerów z Ekeby”. Wkrótce urok poetyckiej duszy przystojnego Gösty przyciąga do niego kobiety.

Powieść w tłumaczeniu Franciszka Mirandoli opracowali Paulina Choromańska, Wojciech Kotwica i Agata Wąsowska.