Rozliczenie darowizn w ramach 1% za rok 201529 marca 2016 CopyCamp Edukacja Medialna Prawo Kultury Wolne Lektury

Warszawa, dn. 29 marca 2016 r.

Szanowni Państwo,

Dziękujemy za wsparcie fundacji Nowoczesna Polska w realizacji projektów w 2015 roku.

infoKwoty

Dzięki Państwa wsparciu mogliśmy rozwijać nasze kluczowe projekty:

Zbiory biblioteki Wolne Lektury powiększyły się o niemal 500 dzieł literackich i 233 reprodukcje dzieł sztuki (obrazy, fotografie, rzeźby). Kontynuowaliśmy także ogólnopolską kampanię czytelnictwa Czytamy wszędzie. Biblioteka udostępnia obecnie prawie 4400 utworów w 25 kolekcjach tematycznych. Wszystkie utwory opublikowane w ramach projektu dostępne są bezpłatnie i na wolnych licencjach, co oznacza, że można je swobodnie wykorzystywać, modyfikować i rozpowszechniać.

W serwisie Edukacja Medialna zamieściliśmy kolejne scenariusze zajęć z zakresu edukacji medialnej, informacyjnej i cyfrowej, gotowych do wykorzystania w szkołach, domach kultury i bibliotekach. W ramach przeprowadzonych działań m.in. przeszkoliliśmy 50 trenerów edukacji medialnej, koordynowaliśmy Europejski Tydzień Kodowania w Polsce, przygotowaliśmy ekspertyzę dotyczącą wprowadzenia edukacji medialnej do warszawskich szkół oraz przeprowadziliśmy Wielki Turniej Edukacji Medialnej.

W ramach projektu Prawo Kultury zorganizowaliśmy IV Międzynarodową Konferencję CopyCamp – debatę o kształcie prawa autorskiego z perspektywy sektorów kreatywnych, antropologów, socjologów, ekonomistów oraz w kontekście prawa europejskiego. W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 osób z całego świata. Wydaliśmy dwie książki: Historię wynagradzania twórczości Marcina Wilkowskiego oraz Poza rejestrem pod red. Izabeli Smelczyńskiej i Antka Michnika. Obie publikacje dostępne są na stronie prawokultury.pl. Za jej pośrednictwem można również skorzystać z bezpłatnych porad prawnika, który odpowiada na pytania użytkowników.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które obdarzyły nas zaufaniem i w 2015 r. przekazały 1% swojego podatku na rzecz naszej organizacji oraz tym, którzy okazują wsparcie Fundacji przez cały rok, przekazując darowizny i biorąc udział w zbiórkach crowdfundingowych. Utwierdzają nas Państwo w przekonaniu, że to, co robimy, jest ważne i potrzebne.

Jeśli chcieliby Państwo wesprzeć nasze działania również przy tegorocznym rozliczeniu z Urzędem Skarbowym, prosimy o wypełnienie odpowiedniej rubryki w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28), podając nazwę Fundacja Nowoczesna Polska oraz numer z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) 0000070056.

Dziękujemy!

W imieniu zespołu,