„Bankructwo małego Dżeka” na Wolnych Lekturach3 lutego 2016 Nowe publikacje Wolne Lektury

korczak-bankructwo-malego-dzekaMały Dżek zakłada klasowy sklepik. Zyski z handlu przyborami szkolnymi mają pomóc całej klasie spełnić marzenie o wspólnym rowerze…

Janusz Korczak, opowiadając o przygodach grupy uczniów trzeciej klasy, przekazuje czytelnikom solidną dawkę podstawowej wiedzy na temat ekonomii. Stary Doktor rozumie dziecięce dylematy: skąd wziąć pieniądze i jak je dobrze wydać. Szczerze i zabawnie objaśnia im te sprawy, pisząc np.: Znam wypadek, gdzie matka zupełnie poważnie dowodziła, że lepiej kupić szalik na szyję niż parę gołębi, że ważniejsze są kalosze niż łyżwy.

90 lat później dzieci zbierają na inne zabawki, ale Bankructwo małego Dżeka pokazuje uniwersalne zasady i w sympatycznej formie przypomina o odpowiedzialności.

Książkę opracowały Paulina Choromańska, Agnieszka Gąsior, Dorota Kowalska.