Rekordowy Tydzień Kodowania w Polsce22 października 2015 Edukacja cyfrowa Edukacja Medialna

IMG_2401_smallW dniach 10-18 października tysiące dzieci i dorosłych ze wszystkich 16 polskich województw uczestniczyło w Europejskim Tygodniu Kodowania. Była to trzecia edycja tego międzynarodowego projektu. Polska uczestniczy w nim od samego początku, jednak po raz pierwszy możemy pochwalić się takim sukcesem.

Z wynikiem ponad 2200 spotkań, debat, konferencji, szkoleń i warsztatów promujących naukę kodowania, Polska zajęła pierwsze miejsce w europejskim rankingu liczby wydarzeń. Oznacza to siedmiokrotny wzrost liczby wydarzeń w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy odbyło się 300 takich imprez. Organizatorzy pierwotnie planowali około 1000 wydarzeń, więc aktywność społeczności koderskiej była zaskoczeniem również dla nich. Poza Polską wyłącznie Włochy przekroczyły granicę 1000 imprez.

1510165594-Piknik-koderow-CNKopernik-WarszawaOkoło 2/3 wszystkich wydarzeń zostało zorganizowanych przez nauczycieli i trenerów związanych z programami edukacyjnymi Samsung Electronics Polska. Na wzmiankę zasługują przedszkola, które we wrześniu dołączyły do programu Mistrzowie Kodowania Junior. Łącznie zorganizowano w nich aż 248 wydarzeń, w tym tak pomysłowe jak gra terenowa z elementami kodowania „Szukamy skarbów Pani Jesieni”, warsztaty dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy programowanie wirtualnego lasu. Najwięcej, bo aż 49 spotkań odbyło się w Przedszkolu nr 180 w Warszawie. Cała Warszawa oraz województwo mazowieckie pod względem liczby wydarzeń przodowały zresztą w rankingu ogólnopolskim.

Zainteresowaniem cieszyłyDSCF8306_small się także wydarzenia zorganizowane przez polskiego koordynatora projektu – Fundację Nowoczesna Polska – oraz partnera głównego – program Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska. W otwarciu Tygodnia Kodowania w Polsce w Narodowym Instytucie Audiowizualnym uczestniczyli m.in. Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki, Lider Cyfryzacji Włodzimierz Marciński oraz były minister i europoseł Michał Boni. Piknik Koderów w Centrum Nauki Kopernik odwiedziło natomiast ponad 200 osób, w tym 107 uczestników warsztatów kodowania i robotyki z wszystkich województw. Ok. 100 osób uczestniczyło także w debacie „Jaka jest przyszłość nauki kodowania w Polsce?” zorganizowanej podczas Pikniku.

Tak udany Tydzień Kodowania to efekt pracy wszystkich zaangażowanych szkół i przedszkoli, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, bibliotek, domów kultury, start‑upów, międzynarodowych korporacji i administracji publicznej ze szczególnym uwzględnieniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które silnie wspierało inicjatywę. Ważnymi partnerami działań były także: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki.

(fot. Paulina Ołtusek, Rafał Nowak i Michał Święcicki)