„Anielka” na Wolnych Lekturach22 września 2015 Nowe publikacje Wolne Lektury

anielkaAnielka to powieść Bolesława Prusa z 1880 roku ukazująca dwór polski i stosunki społeczno-ekonomiczne w zaborze rosyjskim w okresie pouwłaszczeniowym. Nieudolność właściciela majątku – utracjusza, lekkoducha i próżniaka, typowego przedstawiciela swojej klasy – doprowadza do utraty majątku i rozkładu rodziny.

Na pierwszym planie powieści nakreślony został przez Prusa portret psychologiczny tytułowej bohaterki, 13-letniej Anielki, która przeżywa głębokie rozczarowanie, obserwując nieprzystawalność oficjalnej etyki środowiska, w którym dorasta, do praktyki życiowej. Przyjęcie punktu widzenia dziecka zaostrza krytykę i ocenę moralną postępowania dorosłych.

Książka znalazła się na Wolnych Lekturach dzięki finansowemu wsparciu naszych Czytelników, za co bardzo dziękujemy!

Opracowanie redakcyjne: Paulina Choromańska, Justyna Radomińska, Aleksandra Sekuła.

Tymczasem trwa kolejna zbiórka – do 27 września zbieramy na opracowanie i wydanie siedmiu nowel z cyklu Ludzie podziemni Andrzeja Struga.