„Groźny cień” A.C. Doyle’a na Wolnych Lekturach14 września 2015 Nowe publikacje Wolne Lektury

doyle-grozny-cienNie jest to kolejna opowieść o Sherlocku Holmesie, lecz powieść historyczna z czasów napoleońskich. Jej bohater to Jock, młody chłopak z wioski na szkocko-angielskim pograniczu. Poznajemy go, kiedy zawiera pierwsze szkolne przyjaźnie, zakochuje się w kuzynce Edie, a następnie rezygnuje ze związku z nią na rzecz najlepszego przyjaciela – Jigma.
Sielanka kończy się, gdy Jock dostrzega przy brzegu łódź z tajemniczym pasażerem na granicy śmierci głodowej. Odratowany przybysz zamieszkuje na farmie rodziców Jocka, zachwycając wszystkich arystokratycznymi manierami i wojennymi opowieściami. Jedynie Jim przypuszcza, że obecność obcego przyniesie nieszczęście. I rzeczywiście – wkrótce Edie bierze potajemny ślub z tajemniczym gościem, po czym obydwoje odpływają do Francji. Przybysz zostawia list, w którym wyjawia swoje prawdziwe nazwisko i funkcję – De Lissac, generał armii napoleońskiej. Jim i Jock poprzysięgają zemstę i zaciągają się do wojska. De Lissaca spotkają ponownie na polu bitwy pod Waterloo.

Książka Groźny cień Arthura Conan Doyle’a znalazła się w bibliotece dzięki wsparciu finansowemu naszych czytelników. W szczególności chcemy podziękować panu Adamowi Piskoniowi za wpłatę pełnej kwoty potrzebnej na opracowanie i wydanie tej pozycji.

Powieść została opracowana przez Paulinę Choromańską, Wojciecha Kotwicę i Pawła Kozioła.

Przy okazji przypominamy, że jeszcze przez kilka dni możecie nam pomóc wydać kolejną książkę. Tym razem zbieramy na Branki w jasyrze Deotymy.