Dalsze losy Franciszka Murka na Wolnych Lekturach30 czerwca 2015 Nowe publikacje Wolne Lektury

dolega-mostowicz-drugie-zycie-doktora-murkaFranciszka Murka poznaliśmy już we wcześniejszej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Dr. Murek zredukowany. Wówczas stracił pracę i popadł w nędzę, ale to nie koniec jego historii. Dołęga-Mostowicz w wyśmienitej formie.

Po zaznaniu skrajnej biedy dr. Murek szuka sposobów na utrzymanie się na powierzchni. Zniechęcony do uczciwych sposobów zarobkowania rozpoczyna karierę przestępczą – najpierw biorąc udział w napadzie, a następnie jako oszust-jasnowidz. Błyskotliwie napisana i trzymająca w napięciu pozycja króla powieści popularnej dotyka wiecznie aktualnych problemów. Dołęga-Mostowicz w XX-leciu międzywojennym uważany był za pisarza wybitnego, po wojnie jego gwiazda zblakła gdy był oskarżany o literacką tandetę. Dziś Dołęga-Mostowicz jest coraz częściej doceniany za warsztatową sprawność i celne obserwacje społeczne.

Powieść Drugie życie doktora Murka znalazła się na Wolnych Lekturach dzięki współpracy z Wikiźródłami. Redakcję techniczną wykonała Marta Niedziałkowska, a korektę ze źródłem wikiskrybowie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.