Kultura jest na widoku12 czerwca 2015 Wydarzenia

35Filmy, muzyka, książki, gry i archiwalia – ponad 900 utworów w cyfrowej wersji można znaleźć na instalacjach Kultury Na Widoku, które od 27 maja, przez 5 miesięcy, będą podróżowały po Polsce. Ta multimedialna biblioteka odwiedzi 48 miejsc i 14 festiwali, podczas których posiadacze smartfonów, tabletów i użytkownicy Internetu na terenie całego kraju, będą mieli szansę poznać bogactwo legalnych źródeł w sieci oraz w prosty sposób pobrać interesujące ich utwory.

W Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Lublinie i w Poznaniu na Malta Festival Poznań na Placu Wolności – to właśnie tam znajdziecie już instalacje, z których będziecie mogli pobrać interesujące Was zasoby. Nie będziecie w tych miastach? Nic straconego! Na stronie kulturanawidoku.pl znajdziecie całą ofertę kulturalną, która prezentowana jest na instalacjach. Znajdziecie tam również książki pochodzące z Wolnych Lektur.

DSC_1321A jak to działa? Wystarczy wpisać unikatowy adres w przeglądarkę na swoim urządzeniu mobilnym lub zeskanować kod QR – użytkownik, w prostych etapach, uzyska wtedy dostęp do wybranego utworu. Instrukcja użytkowania
i informacje, jak pobierać utwory, znajdują się na stronie internetowej projektu w zakładce JAK TO DZIAŁA oraz bezpośrednio na regałach i plakatach. Bezpłatna sieć wi-fi umożliwia korzystanie z instalacji non-stop.

Od 27 maja do 11 października instalacje zostaną ustawione też we Wrocławiu, w Gdyni, Sopocie, Bydgoszczy, Opolu, Radomiu, Szczecinie, Rzeszowie, Katowicach, Zamościu, Olsztynie, Zielonej Górze, Mrągowie, Bochni, Słupsku i Ełku.

Kultura Na Widoku będzie obecna także na festiwalach: Festiwal Dwa Teatry, Open’er Festival, Off Festival, Transatlantyk Festival Poznań, Life Oświęcim Festival, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Kultura od Kuchni, Męskie Granie, Malta Festival, Gdynia Design Days, Art&Salt, Orange Kino Letnie, Przystanek Woodstock, Festiwal Muzyki Filmowej, 40. Festiwal Filmowy w Gdyni.

Kultura Na Widoku zawita również do małych miejscowości. W lokalnych bibliotekach, domach i instytucjach kultury pojawi się w postaci plakatów w formacie B1. Odwiedzający będą mieli taki sam dostęp do oferty jak mieszkańcy Warszawy, Krakowa czy Poznania. Do projektu cały czas włączają się instytucje i organizacje z całej Polski. Chętni mogą zgłosić swój udział wysyłając maila na adres: plakaty@legalnakultura.pl lub biblioteki@legalnakultura.pl.

Fot. 1. Katarzyna Rainka, CC BY-NC-ND

Fot. 2. Marta Antczak, CC BY-NC-ND