Gra miejska Odkryj polsko-żydowską historię14 kwietnia 2015 Edukacja Medialna Partnerzy

POLIN logoMuzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Partner Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej, organizowanego przez fundację Nowoczesna Polska, zaprasza uczniów i nauczycieli do przygotowania i przeprowadzenia gry miejskiej poświęconej polsko-żydowskiej historii lokalnej. Uczniowie z miejscowości, do których tego lata przyjedzie Muzeum na kółkach, będą mogli dodatkowo zaprezentować efekty swojego przedsięwzięcia w pawilonie, który zatrzyma się u nich na kilka dni.

Muzeum POLIN ma w swojej ofercie edukacyjnej dla uczniów i nauczycieli warsztaty prowadzone przez wyspecjalizowanych edukatorów, często połączone z wizytą w wybranych galeriach wystawy stałej, spotkania ze świadkami historii, debaty, dyskusje i wydarzenia kulturalne. Nie każda szkoła może uczestniczyć w tych wydarzeniach regularnie i często, dlatego z myślą o tych, którzy do Muzeum mają daleko, został przygotowany projekt, który można realizować w całej Polsce.

Zachęcamy do włączenia się do projektu gry miejskiej „Odkryj polsko-żydowską historię”, którą uczniowie we współpracy z nauczycielem mogą wyreżyserować i przeprowadzić w swojej okolicy. Jeżeli leży ona na trasie wystawy objazdowej Muzeum na kółkach, zróbcie to przed jej przyjazdem! Będziecie mogli wtedy zaprezentować efekty swoich przedsięwzięć w naszym pawilonie, który będzie gościł u Was przez trzy dni. – mówi Karol Kwiatkowski z Muzeum POLIN.

Szczegółowy harmonogram trasy wystawy znajduje się w specjalnie przygotowanej publikacji, która krok po kroku wyjaśnia jak przygotować się do tego przedsięwzięcia i je zrealizować. Uczniowie mogą zapoznać się również ze scenariuszem gry miejskiej „Gdańscy Żydzi – na szlaku wspomnień”, który stanowi doskonały przykład wykorzystania historii lokalnej w tego typu przedsięwzięciach. Oba dokumenty są dostępne na stronie www.polin.pl/edu.

Bardzo ważna jest dokumentacja gry miejskiej. Można zrobić zdjęcia, prezentację, napisać krótką relację lub nakręcić krótki film komórką. Przesłane materiały, zostaną zamieszczone na stronie www.polin.pl/edu oraz na fan page’u Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN na Facebooku.

Udział w grze miejskiej daje szansę poznania fascynującej historii i kultury Żydów polskich w niecodzienny sposób. To ważna historia, szczególnie dziś, kiedy żyjemy w zróżnicowanym społeczeństwie, stykamy się z ludźmi innych kultur i wrażliwości. Program edukacyjny Muzeum otwiera przestrzeń do refleksji nad dziedzictwem przeszłości z myślą o teraźniejszości i przyszłości. Przestrzeń spotkania z innym i odkrycia innego w sobie.

SONY DSC

Formularz kontaktowy do wypełnienia przez nauczyciela: http://www.polin.pl/pl/gra-miejska-newsletter

Kontakt: Karol Kwiatkowski, kkwiatkowski@polin.pl