„Djabeł” na Wolnych Lekturach25 marca 2015 Nowe publikacje Wolne Lektury

kraszewski-djabel-powiesc-z-czasow-stanislawa-augustaW 1855 roku Józef Ignacy Kraszewski popełnił powieść Djabeł, której cztery tomy utworu udostępniliśmy właśnie na Wolnych Lekturach.

Czasy Stanisława Augusta opisane w formie specyficznego moralitetu. Schyłkowe czasy Rzeczypospolitej Kraszewski przedstawia jako okres rozkładu norm i obyczajów.

Zmienne losy szlachcica Michała Ordyńskiego, potomka onegdaj potężnej kresowej rodziny, są dla Kraszewskiego sposobem na snucie opowieści o źródłach upadku Rzeczypospolitej. Akcja powieści dzieje się w latach 1787-1790, a więc tuż przed najważniejszymi wydarzeniami historycznymi końca XVIII wieku. Powieść specyficzna – oprócz charakterystycznego dla Kraszewskiego solidnego zaplecza historycznego, pojawiają się także wątki nadnaturalne.

Powieść znalazła się w bibliotece dzięki współpracy z projektem Wikiźródła. Redakcję techniczną wykonał Wojciech Kotwica, natomiast korektę utworu ze źródłem wikiskrybowie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.