Nowa pozycja w biblioteczce antycznej – „Gromiwoja”30 stycznia 2015 Nowe publikacje Wolne Lektury

arystofanes-gromiwojaKALONIKE
Cóż my, „podwiki” mądrego zdziałamy,
Co zbawiennego? My, siedzące w kwiatach,
W szafrannych szatach, malowane damy,
Szumne jedwabiem — w złocistych sandałach,
My mamy zbawiać ojczyznę?? Czym, czymże?

Podczas wielkiej wojny peloponeskiej, w 411 r. p.n.e, Arystofanes popełnił komedię, w której podał sposób na zakończenie trwających już wiele lat walk. Zmowa kobiet, w której uczestniczy tytułowa Gromiwoja, ma spowodować zawarcie pokoju między walczącymi stronami.

Gromiwoja w tłumaczeniu i z Przedmową Edwarda Cięglewicza została opracowana przez Paulinę Choromańską, Wojciecha Kotwicę i Pawła Kozioła.

Utwór jest kolejną pozycją, która znalazła się w biblioteczce antycznej.

Utwór powstał w ramach „Planu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku” realizowanego za pośrednictwem MSZ w roku 2014. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o „Planie współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”.