Dwie nowele Stefana Żeromskiego29 stycznia 2015 Nowe publikacje Wolne Lektury

zeromski-zmierzchWolnolekturowych publikacji jest jeszcze więcej – w bibliotece znajdziecie dwie kolejne nowele Stefana Żeromskiego.

W utworze Cokolwiek się zdarzy – niech uderza we mnie… młody bezrolny chłop trafia do szpitala z powodu nieuleczalnej choroby nogi. Mimo nieuchronności kalectwa nie traci hartu ducha.

Bohaterem Zmierzchu jest Walek Gibała, bezrolny wyrobnik, który stracił stałą pracę u dziedzica. Wczesną wiosną, kiedy doskwiera głód, nie ma innego wyboru niż najęcie się do najgorszego i najcięższego zajęcia. Pomimo bezwzględnego wyzysku, Walek z żoną od świtu do zmierzchu nie ustają w wyczerpującej pracy.

Pozycje opracowali Paulina Choromańska, Wojciech Kotwica i Piotr Ostrowski.

Utwór powstał w ramach „Planu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku” realizowanego za pośrednictwem MSZ w roku 2014. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o „Planie współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”.